Değerler Felsefesi Çalıştayı

Değerler Felsefesi Çalıştayı
30.05.2012
385
A+
A-

Sakarya Üniversitesi’nde ‘Değerler Felsefesi Çalıştayı’ düzenlendi.

Türk Felsefe Derneği, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü ve İlahiyat Fakültesi işbirliğiyle 18 Mayıs Cuma günü, Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Değerler Çalıştayı” gerçekleştirildi. “Değerlerimiz Değişiyor mu?” başlıklı çalıştayda değerler felsefesi masaya yatırıldı.

Açılış konuşmasını yapan İlahiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. H. Mehmet Günay, çalıştayın hedefine ulaşması ve akademik olarak verimli geçmesi temennisini dile getirdi.

Üç oturum halinde gerçekleştirilen çalıştayın birinci oturumunda SAÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Kaymakcan “Değerler Felsefesinin Değerler Eğitimine Katkıları” başlığıyla bir sunum yaptı. Değerler eğitimi ve değerler felsefesi arasındaki ilişkinin ele alındığı oturumun müzakeresinde “din-ahlak” ilişkisi, “yerel değerler” ve “evrensel değerler” gibi hususlar tartışıldı.

İkinci oturumda, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Ali Çetinkaya tarafından “Yeni Neslin Anatomisi: “Değer” siz Kimlik” adlı bir sunum yaptı.  Oturumda, yeni neslin değerler algısı ele alındı, değerlerin değişime uğradığı belirtilerek değerlerdeki değişimin sebepleri sayıldı. Müzakerede ise sosyal değişim ile değerlerin değişmesi arasındaki ilişkiye dikkat çekildi.

Üçüncü ve son oturumda, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Durusoy “Değer” Değerlendirilmeye Değer mi?” başlıklı sunumuyla çalıştaya katkıda bulundu. “Değer” kelimesinin etimolojik tahlilinin yapıldığı sunumda ayrıca “değer-değersizlik” ve “erdem-erdemsizlik” kavramları ele alınarak “değer” ve “değersizlik” kavramları tanımlanmaya çalışıldı. Müzakere ise “ahlakın ve değerin ölçüsü nedir?” sorusu etrafında gerçekleştirildi.

30/05/2012 – Haber Merkezi


385 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.