BATIKAF’ta Sakarya Üniversitesine Yoğun İlgi

BATIKAF’ta Sakarya Üniversitesine Yoğun İlgi
28.03.2022
1.676
A+
A-

Sakarya Üniversitesinin paydaşı olduğu Batı Karadeniz Kariyer Fuarı (BATIKAF), 17 üniversitenin de katılımıyla Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlendi.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisinin öncülüğünde düzenlenen 11 valilik, 17 üniversite ve 300’ün üzerinde firmanın iştirak ettiği Batı Karadeniz Kariyer Fuarı (BATIKAF) 30 binin üzerinde öğrenci katıldı. Sakarya Üniversitesinin paydaşlığında düzenlenen Batı Karadeniz Kariyer Fuarı’na Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Üniversitemizden yüzlerce öğrencinin katıldığı kariyer fuarına ücretsiz ulaşım imkânı sunularak, yolculuk esnasında çeşitli ikramlar yapıldı.

Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç’un da katılım sağladığı kariyer ve eğitim odaklı BATIKAF, saat 09.30’da açılış konuşmaları ile başladı. Öğrenci ve mezunlar, fuarda firmalardan iş ve staj fırsatları, kariyer imkânları gibi konularda bilgi aldı.

Aday Öğrenciler, Mezunlarla Bir Araya Geldi

Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç, “Geniş bir öğrenci katılımıyla bu fuara dâhil olduk. Fuar gerek üniversitemiz gerekse de öğrencilerimiz için çok güzel bir deneyim oldu. Üniversitemiz adına birçok faydalı şey görmüş olduk. Aday öğrencilerimiz, mezun öğrencilerimiz ile bir araya gelerek, aktif bir etkileşim kurmuş oldu” diyerek Batı Karadeniz Kariyer Fuarını değerlendirdi.

“Yapacağınız katkılarla geleceğin şekil veren ülkesi bir Türkiye var”

Bu tür fuarların geleceğe daha iyi hazırlanmak için düzenlendiğini vurgulayan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, “Değerli gençler, önünüzde uzun bir hayat var. Ancak içtenlikle belirtmeliyim ki hayata nasıl başlarsanız öyle devam edersiniz. Eğitim ve öğretim kaderinize azami özen göstermelisiniz. Çünkü sizlere güveniyoruz, aileniz, ülkeniz size güveniyor” dedi ve ekledi, “Şuan da bizlerle beraber oturan değerli hocalarımızın size aktardıkları ilim ve irfanlardan sonuna kadar istifade etmelisiniz, hatta en küçük bir bilgi kırıntısının bile es geçilmemesine inanıyorum. İnşallah yapacağınız katkılarla geleceğin şekil veren ülkesi olacak Türkiye var. Şu an burada da bunun belirtileri yaşanıyor.”

Fuar açılışında altın sponsorlar sahneye davet edilerek teşekkür konuşması ve plaket takdimi yapıldı. Sakarya adına fuara katkı sağlayan Sakarya 2. Organize Sanayi Müdürlüğü (2. OSB) temsilcisine de plaket verildi.

Açılan Yüzlerce Stant Arasında Sakarya Üniversitesi Yoğun İlgi Gördü

Bakanlıkların ve 300’ün üzerinde firmanın bulunduğu fuarda Sakarya Üniversitesi standı yoğun ilgi gördü. SAÜ Kariyer ve Yetenek Yönetimi Koordinatörlüğünün öğrencilere sağladığı mezun bilgi sistemi ve Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAUSEM), ziyaretçilerin dikkatini çekti.

“Sakarya Üniversitesi Ailesi Bugün ve Gelecekte Hep Birlikte” sloganıyla sunulan Mezun Bilgi Sistemi (MBS) mezunlarımızın birbirileriyle ve üniversitemizle iletişimini sürdürmesine, kariyer fırsatları kapsamında iş ve staj imkânlarından haberdar olma fırsatı sunuyor. Öğrencilerin diğer bir ilgi odağı olan SAUSEM ise dünya standartlarında eğitim vermeyi amaçlayarak sosyal, kültürel, bilimsel, ekonomik ve teknolojik alanlarda eğitim faaliyetleri gerçekleştiriyor.

Fuarda, Çeviri Teknolojileri: SDLTrados,SmartCat ve MateCat konusunda eğitim veren Fen-Edebiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Özden Şahin Er,”Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgisayar destekli çeviri araçları hızla yaygınlaşmakta.Çevrilmesi gereken metinle daha önceden çevrilmiş metinleri karşılaştıran çeviri bellekleri, çevirmenlere farklı eşleşme oranlarına sahip önerilerde bulunarak
çevirmenlerin daha tutarlı ve daha hızlı çeviri yapmasını sağlıyor”ifadelerini kullandı.

Onlarca üniversiteden yüzlerce öğrencinin katılım sağladığı BATIKAF’ta Sakarya Üniversitesi, öğrencilere ve mezunlara tanıdığı birçok imkân ile farklı üniversitelerin öğrencilerinin de ilgisini çekti. Lisansüstü eğitimini üniversitemizde yapmak isteyen pek çok öğrenci, Prof. Dr. Yasemin Özdemir’den bilgi aldı.

Sakarya Üniversitesi paydaşlığında tertiplenen, iş ve staj imkânlarına erişimde fırsat eşitliği sağlayan BATIKAF’ta, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bartın Üniversitesi, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi, Yalova Üniversitesi ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi yer aldı.

Öğrencilere ve mezunlara, oldukça fazla kapının açıldığı BATIKAF 26 Mart Cumartesi günü de devam etti.

Haber – Fotoğraf : Furkan Şahin, Melike Sarıkaya
1.676 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.