“Afet Bilinci ve Farkındalığı Oluşturmayı Amaçlıyoruz”

“Afet Bilinci ve Farkındalığı Oluşturmayı Amaçlıyoruz”
22.12.2022
706
A+
A-

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sivil Savunma Uzmanlığı Birimi ve Sakarya Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından “Gençlerle Afet ve Yangın Farkındalığı” eğitimi gerçekleştirildi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen teorik eğitime; Yangın, Yanma ve Enerji Teknolojileri Eğitim ve Araştırma Derneği (YETA) Başkanı Prof. Dr. Hakan Serhad Soyhan, YETA Ar-Ge Koordinatörü Mehmet Can Soyhan, AFAD Gönüllü Koordinatörü İlknur Koç, AFAD Arama Kurtarma Teknisyeni Bülent Doğru, AFAD Sosyal Çalışmacı Gülay Ortak, Afet Eğitmeni Samet Çağlayan, SAÜ İletişim Fakültesi İletişim ve Tasarımı Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Çalapkulu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

SAÜ Yangın Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve Yangın Güvenliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Serhad Soyhan bu eğitimle farkındalık oluşturma ve yangın önleme bilincini geliştirmeyi amaçladıklarını söyleyerek yangının büyümeden söndürülmesi için müdahale işlemlerinden bahsetti.

“Hayata Bütünsel Yaklaşılmalı, Farkındalık Kazanılmalı”

Afetlerin psikolojik etkilerini dört aşamada sınıflandıran Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Çalapkulu, hayatın tüm zorluklarına karşı bireyin kendini hazırlaması gerektiğini ve iradesini kullanarak hem afetlere karşı hem de olası krizlere karşı kendini ve çevresindekileri geliştirebileceğini ifade etti. Hayatın bir keşif alanı olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Çalapkulu, duyguların da afetlerle ödeştiğine değinerek hayata bütünsel yaklaşılması gerektiğini ve bu doğrultuda yaşanan olumsuzlukların da kazanılan farkındalıklar sayesinde aşılabileceğini söyledi.

Çök, Kapan, Hayata Tutun doğrultusunda gerçekleşen teorik eğitimde, gençlerde afet bilinci oluşturmaya yönelik afet anı ve sonrasında mağdurlar ile etkili iletişim kurma yeteneklerinin geliştirilmesinin önemine vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi Çalapkulu, eğitim ve teknoloji sayesinde doğal bir döngü olan afetlere karşı bilinçli ve soğukkanlı olunabileceğini dile getirdi.

“Afet Bir Olayın Kendisi Değil Doğurduğu Sonuçtur”

Doğal afetlerde zeminin sağlamlığının öneminden bahseden AFAD Arama Kurtarma Teknisyeni Bülent Doğru, sağlam binada yaşamanın önemine değinerek afet sonrası ilk 24 saatte gerekli bilgilerin bilinçli bir şekilde uygulanması gerektiğini söyledi. Afet öncesinde yapılacak eğitimlerle kişilere hayat üçgeninin öneminin anlatılması gerektiğini aktaran Doğru, “Afet bir olayın kendisi değil doğurduğu sonuçtur.” dedi.

Afet Çantası Hayati Önem Taşır

Eğitimde afet çantası üzerine bilgilendirmelerde bulunan AFAD Gönüllü Koordinatörü İlknur Koç, afet çantasının yaşanan afetten sonrası için önemli bir rol oynadığını vurguladı. Afet çantasının hayati önem taşıdığını aktaran Koç, Çantaya ömrü uzun ve enerji verecek gıdaların konulmasının öncelikli olduğunu ve el feneri, düdük, yara bandı, sürekli kullanılan ilaçlar gibi ürünlerin de çantada bulunması gerektiğini belirtti.

Çantanın kolay taşınabilmesi için ağır olmaması ve mümkünse sırt çantası olması gerektiğine değinen Koç, afet sonrasında kişinin kendisini ve etrafındakileri korumak için ellerinin boş olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bilinçli İlk Yardım Hayat Kurtarır

Acil durumlarda hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak için gerekli olan uygulamanın genel ilk yardım öğrenimleri olduğunu aktaran Afet Eğitmeni Samet Çağlayan, soğukkanlı ve çevredekilere sakinleştirecek bir bilinçte olunması gerektiğini söyleyerek bilinçli ilk yardımın hayat kurtardığını vurguladı.

Eğitim sonunda teorik eğitim sürecine dâhil olan öğrencilere sertifikalarının verilmesi için iletişim bilgileri alınarak eleme sonucu seçilecek 25 kişinin de Afet ve Acil Durum Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğünde eğitim göreceği belirtildi.

Eğitim, AFAD bilgilendirme kartlarının dağıtılmasıyla sona erdi.

Haber-Fotoğraf: Büşra Atahan
706 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.