Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 26°C
Gök Gürültülü

Türkiye Söyleşileri

Türkiye Söyleşileri
21.02.2019
368
A+
A-

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) Uluslararası Öğrenci Akademisi kapsamında “Türkiye Söyleşileri” programı düzenlendi.

Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Sebahattin Zaim Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, SAÜ Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan,  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

YTB’nin katkılarını görüyoruz

Türkiye’nin dünyada yaşanan hak ve adalet mücadelesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde önemli bir mücadele verdiklerini söyleyen Kıran, bu mücadelenin en önemli bileşenlerinden birinin de Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının uluslararası öğrenci ve uluslararası eğitim seferberliği olduğunu vurguladı.

Dünyada yaklaşık 7 milyon öğrenci hareketliliği olduğu bilgisini veren Kıran, “Ülkemiz, bu 7 milyon öğrencinin 150 binine ev sahipliği yapıyor. Bunların önemli kısmını da Türkiye Bursları adı altında desteklemeye gayret ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda bu sayıyı daha da arttırmak istiyoruz. Türkiye Burslarının yurt dışında ne kadar önemli bir yankı uyandırdığını dün de ‘Budapeşte Süreci’ kapsamında ülkemizde bulunan misafirlerden bizzat görme şansına sahip oldum. Pek çok misafir ve bakan, Türkiye Burslarının imkanlarını araştırıyordu. Bunun için bu mekanizmayı güçlendirmek adına, sizlerin imkanlarını geliştirmek ve genişletmek adına her türlü çabayı bundan sonra da sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Dünya beşten büyüktür

Kıran, “Bugün dünyanın hangi coğrafyasına baksanız, tarihinde yaşamadığı pek çok sorunla aynı anda mücadele etmek zorunda kaldığını ve bir ülkedeki meselenin, dünyanın diğer ucundaki ülkeyi çok yakından ilgilendirebildiğini görüyoruz. Dünyanın tüm bölgelerindeki sorunların derinleştiği, yenileştiği ve yeni kavramların ortaya çıktığı dönemde Türkiye’nin, etrafındaki kriz ve istikrarsızlık sarmalına rağmen dünyanın her meselesinde yeni argümanlar, tezler ve politikalara karşı son derece dayanıklı, gelişmeleri de yönlendirecek derecede öncü bir rol oynadığını son dönemde gördük” ifadelerini kullandı.

ABD’nin, İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İslam İşbirliği Teşkilatı’nı iki gün içerisinde acil olarak toplantıya çağırdığını dile getiren Kıran, “Öncelikle İslam dünyasının güçlü sesini dünyaya duyurarak ve ardından Birleşmiş Milletler’de Kudüs konulu karar tasarısını herkes reddedileceğini beklerken 120’nin üstünde ülkenin desteğini alarak, adeta ‘Dünya beşten büyüktür’ haykırışının somut anlamda tescillendiği bir örnek olarak kayda geçirdik” şeklinde konuştu.

Gönül elçileri

Afrika ve Türkiye’nin birçok alanda iş birliği potansiyeline sahip olduğuna dikkati çeken Kıran, “Türk iş adamlarının bugün Afrika kıtasında üstlendiği projelerin tutarı 60 milyar doları aştı. 2002 yılında Afrika kıtasındaki 16 büyükelçilik sayısının bugün 42 oldu. Türkiye, burs programlarına başladığı günden bu yana 10 binden fazla Afrikalı öğrenciye burs veriyor. Bugün binlerce Afrikalı öğrencimiz adeta Türkiye’nin gönül elçileri olarak Türkiye-Afrika iş birliğinin geleceğe yönelik köprüleri olarak bugün Türkiye’de eğitim görüyor” diye konuştu.

Uluslararası öğrenciler zenginliğimiz

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ise konuşmasında “Sakarya’da nüfusuna baktığımızda, Kafkasya’dan Balkanlara kadar birçok yerden göç etmiş gelmiş burayı yurt tutmuş hemşerilerimizin bir rengini de uluslararası öğrencilerimiz katıyor. Bizim bu renkli nüfus yapımız içerisinde bir zenginliği de sizler oluşturuyorsunuz. Buradaki eğitiminizde en güzelini başararak ülkemiz hakkında ilimiz hakkında da itibarlarla bu eğitimi tamamlayıp kendi ülkenize faydalı olacak şekilde ülkenize dönmeniz. Buradaki eğitim kadar bu tür süreçlerin bu tür programların gelişmesinde sizlerin katkısı olacak.

Türkiye çok hızlı adım atıyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf, “Türkiye uluslararası öğrenci kabulü noktasında uluslararasılaşma noktasında çok hızlı adım atıyor. Son yıllarda Türkiye’nin göstermiş olduğu vizyonun ve performansının da etkisiyle çok hızlı bir şekilde Türkiye’de uluslararası öğrencilerin ilgisi artmakta. Türkiye hem kapasitesi bakımından hem göstermiş olduğu siyasi ve ekonomik performans bakımından uluslararası düzeyde eğitim alanında önemli bir düzeyde başarı elde etmektedir. Sakarya’mızın da bunu dahi ileriye taşıyacağından inancım tamdır. Ancak bizim için önemli olan sayıdan çok niteliktir. Biz hem nitelikli öğrencilerin Türkiye’ye gelmesini istiyoruz hem de Türkiye’ye geldiklerinde çok iyi bir eğitim öğretim programlarından geçerek kendilerini çok iyi geliştirsinler ama mutlaka ülkelerinin kalkınmasına sosyal barışına hizmet etsinler istiyoruz” dedi.

21/02/2019- MA


368 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.