TÖMER Tanışma Yemeği

09 Kasım 2018

Sakarya Üniversitesi’nde öğrenim görmek üzere ülkemizde bulunan uluslararası misafir öğrenciler, TÖMER Tanışma Yemeği’nde bir araya geldi.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Temel Gürdal, Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç, Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nejat Yumuşak, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Karahan, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu, Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Nilgün Sazak ve öğretim üyelerinin de katıldığı tanışma yemeğine uluslararası misafir öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi.

Etkinliğin açılış konuşması yapan Sakarya Üniversitesi TÖMER Müdürü Doç. Dr. Alpaslan Okur, “Bu eğitim-öğretim yılında 65 ülkeden 500 öğrenciye Türkçe ve Türk Kültürü hazırlık eğitimi vereceğiz. Bu öğrencilerin çoğunluğu sıfır Türkçe dediğimiz A1 seviyesinde beş hafta önce eğitimlerine başladılar, 9 aylık bir süreçte 1160 saat Türkçe dersi vererek onları akademik düzeyde Türkçe konuşacak ve anlayacakları bir düzeye getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Bu yıl Türkçe öğrenmek için TÖMER’de hazırlık alan öğrenciler adına konuşma yapan Rusya’dan Olesia S. yaptığı İngilizce konuşmada Türkiye’ye ve Sakarya’ya gelmeden önce duygularının çok karışık olduğunu ama 1 aydır Türkiye’de bulunduğunu, hiç pişmanlık duymadığını ve çok mutlu olduğunu belirterek en kısa zamanda Türkçeyi iyi bir şekilde öğrenerek de eğitimine Sakarya’da devam edeceğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl Sakarya Üniversitesi TÖMER’de Türkçe öğrenerek bu yıl üniversitedeki bölümlerinde eğitimlerine devam eden Moğolistan’dan Gulnar B. ve Sudan’dan Hassan Abdallah M. de Türkçe olarak yaptıkları konuşmalarda, geçen yıl bu zamanlar tıpkı yemekte bulunanlar gibi hiç Türkçe bilmediklerini, ama çok çalışarak sevgi ve umut dolu olarak Türkçeyi çok iyi öğrendiklerini şimdi de bölümlerinde eğitimlerine devam ettiklerini belirttiler.

Rektör Prof. Dr. Savaşan ise yaptığı konuşmada Sakarya Üniversitesi’nde öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrencilerinin çok özel bir yerinin olduğunu belirterek eğitimlerinde başarılı olmak istiyorlarsa Türkçeyi çok iyi öğrenmeleri gerektiğini söyledi. Türkçe hazırlık alan bu öğrencilerin yaşadığı sorunları ve içinde bulundukları durumları en iyi anlayacaklardan birinin kendisi olduğunu belirten Rektör Savaşan “Ben de yüksek lisans ve doktoramı yabancı bir ülkede yaptım ve o ülkenin dilini öğrenmek için sizler gibi bir süreçten geçtim. O sebeple dilimizi öğrenirken korkusuzca konuşun, bol bol pratik yaparak Türkçeyi hayatınızın her yerine yerleştirin. Rektörlük olarak her zaman yanınızdayız” diye konuştu.

Milli kıyafetleriyle ve ülke bayraklarıyla gelen öğrenciler Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

09.11.2018 – YC

349 kez görüntülendi.
09 Kasım 2018 - 15:07