Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 26°C
Gök Gürültülü

SAGİF-2019 İstihdam Fuarı Açıldı

SAGİF-2019 İstihdam Fuarı Açıldı
26.04.2019
422
A+
A-

İş arayanlar ile işverenlerin bir araya geldiği “Sakarya Ar-Ge, Girişimcilik ve İstihdam Fuarı” (SAGİF) Sakarya Demokrasi Meydanı’nda açıldı.
Her yıl “İş-Sizi Arıyor” ana teması ile düzenlenen ve bu yıl İstihdam Seferberliği kapsamında “Burası Sakarya Burada İş Var” sloganıyla 6. kez kapılarını açan fuarda, 50 ve üzerinde istihdam sağlayan yaklaşık 100 firma ile 20 STK ve 9.000 kişilik açık iş gücü ilanıyla iş arayan ve işveren bir araya gelmesi hedefleniyor.

Sakarya Valiliği himayelerinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, İŞKUR ve SGK İl Müdürlüklerinin işbirliği ile düzenlenen fuara, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, STK yöneticileri, iş dünyası temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katılım gösterdi.

Sakarya’nın Zengin Bir Potansiyeli Var

Sakarya Girişimcilik ve İstihdam Fuarı’nın açılışında bir konuşma yapan Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, “Sakarya’mız zengin potansiyellere sahip bir İldir. Tarımda zengin potansiyeli var, sanayide zengin potansiyeli var, turizmde zengin potansiyeli var. Bu zengin potansiyelin harekete geçmesi de, üretim ve istihdamla mümkün oluyor. Üretim ve istihdam her ülkenin, her ilin en vazgeçilmez değerlerinden birisidir. Fuarların, tarafları bir araya getiren, arz ve talebi oluşturan, alıcı ile satıcıyı buluşturan organizasyonlar olarak, platformlar olarak çok büyük bir önemi bulunmaktadır. İşçi ile işveren kesimini, talep eden ve arz edenleri bir araya getirecek olan bu fuardan beklentimiz de büyüktür. İnanıyorum ki Sakarya’mız bu etkinlikten çok büyük bir başarı elde edecektir. Bu organizasyonda merkezi yönetimimiz, yerel yönetimlerimiz, Ticaret ve Sanayi Odamız, üniversitelerimizin işbirliğinde ve asıl önemli olan sektörde çalışan yatırımcılarımızın büyük katkılarıyla güzel bir amaç hedefleniyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde krizi fırsata çevirebilecek bir yaklaşımla istihdam seferberliğinin güzel noktalara geldiğini ifade eden Vali Nayir, “Büyük bir işbirliği içerisinde milli birlik ve beraberliğimizi pekiştirterek, ülkemizin zor zamanlarında ortak paydada birleşip, bununla birlikte kendisini idare edenlere de güvenerek çok güzel sonuçlar elde ettik, istenilen hedeflerin de fazlasına ulaşma gayretini göstermekteyiz. Bu konuda Bakanlığımızın, Genel Müdürlüğümüzün ve İl Müdürlüklerimizin gayretleri çok önemliydi. Bunlarla birlikte İlimizdeki bütün paydaşların bir araya gelerek, işbirliği ruhunu geliştirebilmesi, Sakarya’mıza yakışır bir tarzda bu konuyu idare etme becerisidir. Bu vesileyle aramızda bulunan bürokratlarımızı, İlimize gelen misafirlerimizi ve bizi burada yalnız bırakmayan bütün paydaşlarımızı, katılımcılarımızı tebrik etmek istiyorum” diye konuştu.

Girişimcilik Ruhu Petrol Kadar Değerlidir

Girişimciliğin gelişen ülkelerin en önemli gücü ve en önemli hazinesi olduğunu ifade eden Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “Bugün gelişmiş ülkelerdeki büyük şirketlerin, geçmişlerinde küçük ölçekli girişimler olarak yola çıktıklarını görebiliyoruz. Bir ülkenin girişimcilik ruhu olan vatandaşlara sahip olması ve buna uygun ortamın hazırlaması, toprağın altında bulunan petrol kadar değerlidir” diye konuştu.

Yıllardır yapılan bu önemli fuarı yakından takip ettiğini ifade eden Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “Bu organizasyonda emeği geçen başta Valiliğimiz olmak üzere, kurum ve kuruluşlarımızı, Üniversitemizi ve SATSO yetkililerini tebrik ediyorum. Özellikle gençlerimize büyük bir kazanım olarak gördüğümüz bu fuarın İlimizdeki istihdama sunacağı katkı önemlidir” dedi.

Kalkınma Vasıflı İşgücü İle Olur

Fuarın açılışında bir konuşma yapan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Bugün altıncısı düzenlenen Sakarya Ar-Ge, Girişimcilik ve İstihdam Fuarı’na hoş geldiniz. Paydaşı olduğumuz bu program bu fuar iş arayan ile işvereni bir araya getiren çok kıymetli programların birisi. Hepimizin çok iyi bildiği bir gerçek var. Kalkınma ancak vasıflı iş gücü ile olur. Yer altı zenginliği ile kalkınma olmaz. Ancak vasıflı iş gücü ve yer altı zenginliği ikisi birlikte kalkınma konusunda önemli yere sahiptir. Vasıflı iş gücü olan ülkeler her zaman çok ilerdedir” diye konuştu.

Sakarya Üniversitesi bugüne kadar 180 bin civarında mezun vermiş köklü bir üniversite olduğunu ifade eden Rektör Savaşan, “Sakarya Üniversitesi pek çok alanda önemli girdiler sağlayan bir üniversitedir. 7+1 3+1 uygulamalarına ilaveten Uygulamalı Mühendislik Deneyimi Eğitimi Programı,  nitelikli işgücü üretimine önemli katkılar sağlamaktadır. Bu yıl başladığımız sektör dersleri ile amacımız teori ile uygulama arasındaki mesafeyi kapatmak olacaktır. Bu bağlamda çok önemli kuruluşlarla, bu dersleri başlatmış olacağız. Sakarya Üniversitesi olarak ihracat kapasitemizi arttırmak için çok önemli projeler yürütüyoruz” dedi.

Gençlere Destek Olmalıyız

Rektör Savaşan konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı;

“Gençlerimize güvenelim gençlerimiz gerçekten harika. Çok iyi projeleri var ve iyi eğitimler alıyorlar. Gençlerimizin bekledikleri sadece fırsat. Elbette tedirginlikleri var. Yer yer umutsuzları hissine kapılabiliyorlar. Özellikle SATSO’daki iş adamlarından ricamız gençlerimize fırsat verin. Göreceksiniz ki harikalar yaratacaklar. Fuara katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”

2019’da 25 Binlik Bir İstihdam Görevimiz Var
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ da, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle düzenlenen, TOBB üyelerinin yer aldığı ve İlimiz adına SATSO’nun katıldığı Ekonomi Şurasında, yine Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2017 yılında kendilerine verilen istihdam hedefini yakaladıklarını, bu yılki Şurada da 25 binlik bir istihdam görevi üstlendiklerini ve bu hedefe yılsonuna kadar ulaşmaya gayret göstereceklerini belirterek, bu fuarın istihdama büyük katkısı olacağına inandığını ifade etti.

Sakarya İstihdam Alanında Lider Bir İl
İstihdamdan söz edilen ülkede ve ilde, bütün dikkatlerin toplanacağı noktanın, işsizlikle mücadele, istihdamla ilgili atılacak adımlar ve gelinen aşama olduğuna değinen İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “Türkiye tüm alanlarda olduğu gibi son yıllarda işsizlikle mücadelede ve istihdam konularında tüm dünyanın dikkatlerini üzerinde toplayan bir ülke haline gelmiştir. OECD verilerine göre 2007-2018 yılları arasında Avrupa’nın 28 ülkesinin işgücüne dâhil olan nüfusunu, ülkemiz bu yıllar arasında tek başına yakalamıştır. 2018 yılında sadece Sakarya İlimizde 26 bin 292 kişi istihdam edildi. Yani Türkiye’nin bir yılda yaptığının 2 bin fazlasını sadece Sakarya yaptı. 2002 yılında 447 kişi olan istihdamın 55 kat arttığını görüyoruz. Yine tüm dünyanın ve ülkelerin en önemli meselelerinden birisi de kadınların istihdamıdır. 2002 yılında Sakarya’da İŞKUR aracılığıyla özel sektörde istihdam edilen kadın sayısı 31 iken, 2018 yılında bu rakam 8 bin 923 olmuştur. Yani kadın istihdamının 290 kat arttığı da aşikârdır” şeklinde konuştu.

Protokol üyeleri fuarın açılış kurdelesini kestikten sonra, İstihdam Seferberliğine en çok katkı sağlayan firmalara teşekkür belgesi de verildi.

Kamu kurumları, STK’lar ve firmalar tarafından düzenlenecek olan tanıtım ve seminer gibi her kesimin faydalanacağı etkinliklerin de düzenleneceği fuar, 27 Nisan tarihine kadar Demokrasi Meydanında saat 10.00-18.00 saatleri arasında gezilebilecek.

26.04.2019 – YC


422 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.