Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 26°C
Parçalı Bulutlu

Rektör Savaşan Sakarya Basını ile Buluştu

Rektör Savaşan Sakarya Basını ile Buluştu
16.07.2019
313
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya basını ile kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

SAÜ Personel Lokalinde düzenlenen toplantıya Rektör Savaşan’ın yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Temel Gürdal, Prof. Dr. Hatem Akbulut, Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç, Genel Sekreter Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Kahraman, Sakarya Teknokent Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş, SAÜSEM Müdürü Doç. Dr. Fatih Yardımcıoğlu ile Sakarya’da görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.

Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, toplantıda üniversitenin bir yıllık dönemini ve geleceğini değerlendireceklerini belirterek konuşmasına başladı. Sakarya Üniversitesinin Sakarya’nın bir markası olduğunu dile getiren Savaşan, “Göreve başladığım tarihten itibaren ulusal basın ve özellikle de yerel basın ile doğru ve şeffaf iletişimi kurma yolunda her zaman çabamız oldu. Şimdi 16 Temmuz’da bir yıl doldu. 1970 yılından bu yana üniversitemizdeki gelişmelerde imzası bulunan ve bu konuda gerekli gayretleri gösteren herkese müteşekkiriz” dedi.

Kampüste uygulamaya geçecek olan ‘Yaşayan Kampüs’ projesine değinen Savaşan, projenin Rektörlük başvurusunda yer alan iki ana projelerinden birisi olduğunu söyledi. Kampüsün proje sayesinde kütüphane, kongre merkezi ve etkinlikler ile çok hareketli bir noktaya geleceğini söyleyen Savaşan, şöyle devam etti:

“Proje aşamalı olarak hayata geçirilecek”

“Öğrencilerimiz kültürel ve sportif aktiviteleri yaparak hoşça vakit geçirirken, diğer taraftan proje ödevi yapan öğrenciler geç saatlere kadar üniversitede kalabilmeli, projelerini ödevlerini ve akademik çalışmalarını üniversitede yapabilmelidirler. Laboratuvarlar açık olmalı. Bir ekosistem düşünün. Bu ekosistemi hem öğrenciler hem akademisyenler üniversitede bulmalı. Üniversiteler sadece ders verilen mekânlar değil. Bu belki de görünen yüzü, en rutin işlemi aslında. Arkada hem hocaların derslere hazırlığı, hem öğrencilerin tezlerini ve proje ödevlerini bitirmeleri, tüm öğretim görevlilerinin ve öğrencilerin laboratuvarlarda çalışabilmeleri anlamına geliyor. Dolayısıyla öğrenci ve hoca odaklı üniversite haline gelmemiz gerekiyor. Bu bizim bir eksikliğimiz idi. İnşallah bu eksikliğimizi aşama aşama giderme yoluna da girmiş durumdayız. Kampüste 24 saat açık kütüphanelerimiz var. Özellikle öğrenci aktiviteleri bakımından iddia ediyorum ki Türkiye’deki en iyi üniversitelerden birisi. Öğrenciler sürekli çok sayıda kulüp ve öğrenci topluluğu üzerinden faaliyetlerini sürdürüyorlar.

“Öğrenciler sosyalleşecek”

Yapmak istediğimiz en önemli şeylerden birisi, öğrencilerimizin ve hocalarımızın yaptıkları çalışmaları ve özellikle öne çıkanları takdir etmek ve görmek. Bu bağlamda üniversitede öğrenciyken adeta ikinci üniversite okunmak hedefiyle daha çok kültürel, sportif ve sosyal aktivitelerde bulunan öğrencilerin bu aktivitelerini tanımak için sosyal transkript uygulamasını başlattık. Uygulamayı birçok devlet üniversitesine kıyasla önemli bir yenilik olduğunu düşünüyoruz. Çünkü öğrenciler yaptıkları faaliyetleri akademik transkript yanında bir de sosyal transkript almak suretiyle belgelemiş olacaklar. Bu öğrencilere ayrıca bir motivasyon oluşturacak. Öğrenci ve çalışan odaklı bir üniversite haline gelmeye çalışıyoruz.”

Rektörlük başvurusunda sundukları diğer projeden de bahseden Rektör Savaşan, “Türkiye’nin kalkınma konusunda bir takım politikaları var. Örneğin savunma sanayinde yerlilik oranını artırma, yerli otomobil üretme ve bilişimde önemli aşama kat etme gibi hedefleri var. Biz Türkiye’de politika önceliklerine en fazla desteği nerede verebilme düşüncesiyle yola çıkıyoruz. Diyoruz ki üstün olduğumuz ve politika desteğini en fazla verebileceğimiz alanlara odaklanalım. Enerjimizi buralara yoğunlaştıralım. Böylece en üst düzeyde katkı sağlayalım. Bu bağlamda savunma sanayine, özellikle malzeme geliştirme anlamında otomotiv sanayine, siber güvenliğe ve biyomedikal ürünlerin geliştirilmesine odaklanabiliriz. Biz bu konuda araştırmacılarımıza ve laboratuvar olanaklarımıza güveniyoruz. Bir kısmı interdisipliner olan bu çalışmalarda yine yol almaya gayret ediyoruz” diye konuştu.

“Hedeflerimizi uyguluyoruz”

Göreve geldikleri tarihten itibaren üniversitedeki sorunlara yönelik olarak çalışmaya başladıklarını aktaran Savaşan, eğitim konusunda birtakım eksiklikler olduğunu söyledi. Savaşan, “Her üniversitenin üstün olduğu alanlar olduğu gibi aynı zamanda bazı sorunlu alanları da olabilir. Belki ihmal edilmiş değil, ama diğer öncelikler ön plana çıktığı için belli süre sonra tıkanıklıklar olabilir. Biz üniversite olmanın dünya standartlarında gereği neyse onu yapmakla mükellefiz. Kendi kapasitemizi tam anlamıyla kullanabilmek için kendi içimizdeki tıkanıklıkları da aşma mecburiyetindeyiz. Hedeflerimizi dünya standartlarında üniversite olmaya ve kendi özel sorunlarımızı çözmeye yönelik olarak kurmaya çalıştık. Hedefleri koymak önemli ama ekip de hedeflere uygun olarak seçilmeli. Dolayısıyla hedefleri güzel seçmişseniz bile uygun ekip bulamamışsanız o hedeflere ulaşmanız kolay olmaz. Biz hedeflerimizi gerçekleştirecek birikimde, kapasitede ve uyumda bir ekip de oluşturmaya çalıştık” şeklinde konuştu. Önlisans ve lisans ve lisansüstünde genel çatı yönetmelikler yayınlandığını belirten Savaşan, sektörle entegrasyon, 7+1, UMDE ve İş Yeri Fakültede uygulamaları, sektör dersleri, eğitim laboratuvarları, doktora deneyimli öğrenci gibi konularda çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

“Standartları oluşturmuş bir üniversiteyiz”

Akreditasyon konusunda başarılı sonuçlar aldıklarını belirten Savaşan, “Ancak özellikle öğrencilerin okul bittikten sonra iş hayatına uyumları konusunda geliştirme alanları olduğunu tespit ettik. Dolayısıyla üstün olduğumuz alanlar var, ama geliştirme mecburiyetinde bulunduğumuz alanlar da var. Bu düşünceyle tüm eğitim öğretim süreçlerini bir bütünlük içerisinde masaya yatırdık. Sakarya Üniversitesi artık eğitim-öğretim alanlarındaki standartları oluşturmuş bir üniversitedir. Öğrencilerin herhangi bir konuda belirsizlik içinde kalması artık neredeyse imkânsız hale geldi. Öğrencinin iş piyasasına hazır olmasını temin etmemiz gerekiyordu. Bunun için sektörle de işbirliği halinde birçok çalışma gerçekleştirdik. Bu sayede öğrenciler iş dünyasında başvurularda rekabet edebilir hale geldi” ifadelerini kullandı.

 “Girişimci üniversite olmak istiyoruz”

Girişimcilik endeksinde 21’inci sıraya yükseldiklerini ve Teknokent yarışmaları düzenlediklerini belirten Savaşan, “Bu performansımızı devam ettirirsek birçok köklü üniversitenin de önüne geçmiş olacağız” dedi. Uluslarasılaşma alanında ise sayı ve kalitenin artacağını belirten Rektör Savaşan, Uluslararası Öğrenci Merkezi kurduklarını ve bu merkez sayesinde uluslararası öğrencileri üniversiteye çekeceklerini kaydetti.

“En iyi öğrencileri çekmeliyiz”

Güçlü bir akademik kadroya sahip olduklarını dile getiren Prof. Dr. Savaşan, “Eğitim ve Ar-Ge için akademisyenlerimize destek veriyoruz. Atama ve yükseltme konularına ise özel önem veriyoruz. Kadro konusunda da bir sıkışmışlık vardı. Bunu aşmak için de 150 adet kadro ilanı verdik. Bu kadroların bazıları üniversite dışından, önemli miktarda da üniversitemizden yükselmeler şeklinde kullanıldı” dedi. Öğrencilerin Sakarya Üniversitesini tercihi konusunda da açıklamalarda bulunan Savaşan, “ “Başlatacağımız bir uygulama ile Sakarya’nın yüzde 1’ini Sakarya’nın markası olan üniversitemizde görmek istiyoruz” dedi. Sakarya Üniversitesine en iyi öğrencileri çekmeleri gerektiğini ifade eden Savaşan, bu konuda Sakarya’nın da ihmal edilmeyeceğini, öğrencilerin, yerel ve ulusal basının üniversiteyi ziyaret edebilmeleri amacıyla açık günler uygulaması başlattıklarını kaydetti.

“Sanayi-üniversite işbirliğinde çıtayı yükselttik”

Araştırma alanında da Sakarya Üniversitesinin savunma, otomotiv, siber güvenlik ve tarım gibi birçok sektöre Ar-Ge desteği verecek donanıma sahip olduğunu vurgulayan Rektör Savaşan, “Mukayeseli üstünlüğe sahip olduğumuz araştırma alanlarına odaklanarak ülkemizin politika önceliklerine en yüksek desteği verme çabasındayız. Ar-Ge stratejimizi belirledik. Araştırma merkezlerini gözden geçirdik, teknik ve sosyal alanlarda öne çıkan merkezleri daha fazla destekleyecek şekilde hazırlıklarımızı tamamladık. Teknokentimizle ve TTO ile daha sıkı işbirliği içinde çalışmaya başladık ve sanayi-üniversite işbirliğinde çıtayı yükselttik. Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları başta olmak üzere işbirliğinin önüne çıkabilecek mevzuat düzenlemelerini dikkate alarak gerekli tüm alt yapıyı kurduk” dedi. Patent sayısını artıracak ve ticarileşmeyi sağlayacak bir yapısal yol haritasının eksikliğini gördüklerini belirten Savaşan, “Bunun için cihaz, malzeme ve altyapı envanterini çıkardık, dijital ortama taşıdık. Hem araştırma birimleri arasındaki koordinasyonu artıracak hem de sanayiye yeteneklerimizi gösterebilecek duruma geldik. Artık Türkiye’nin her yerinden sorunu olan sanayicimiz SAÜ ile işbirliği yaparak neleri çözebileceğini rahatlıkla görebilecek” diye konuştu.

 “Bilim ödüllerimiz devam edecek”

Sakarya Üniversitesinin yayın, araştırma ve proje konularında oldukça iyi bir performans gösterdiğini kaydeden Savaşan, “Şüphesiz ki alacağımız mesafe de vardır ve motivasyonu diri tutacak bir ekosistemi oluşturmak bizim görevimizdir. Yayın ve proje performansı daha yüksek olan hocalarımıza verdiğimiz bilim ödülleri ve proje takdir belgeleri, uyguladığımız teşvik mekanizmasının bir bileşenidir” şeklinde konuştu.

“Toplam 180 topluluk ile 497 etkinlik düzenlendi”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Temel Gürdal, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen öğrenci toplulukları ve destekleri konusunda bir sunum yaptı. Üniversitede toplam 180 topluluk bulunduğu bilgisini veren Gürdal, sosyal sorumluluk ile ilgili 18, fen bilimleri ve bilimsel araştırmalarla ilgili 24, sanat ve kültür ile ilgili 118, spor ile ilgili ise 20 topluluk bulunduğunu söyledi. Öğrenci toplulukları tarafından 2019 yılı Ocak-Haziran döneminde 207 adet etkinlik düzenlendiğini belirten Gürdal, 2018-2019 Eğitim yılında toplam olarak ise 497 adet etkinlik düzenlendiğini kaydetti.

“Üniversite-Teknokent-sektör işbirliği sürdürülecek”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatem Akbulut da Sakarya Üniversitesinin bir yıllık Ar-Ge faaliyeti konusunda açıklamalarda bulundu. Üniversitede yapılan Ar-Ge çalışmaları ve bilimsel faaliyetlere ilişkin örnek projeler sunan ve öncelikler ile hedefler konularında bilgiler veren Akbulut, Sakarya Üniversitesinin laboratuvar ve bilimsel araştırma konularındaki alt yapı imkânlarının tanıtımının ve aktif kullanımının sağlanması amacıyla çalışma gerçekleştireceklerini, üniversite birimleri ile Teknokent-sektör işbirliğini sürdürülebilir kılmak amacıyla sistem kurulduğunu, Sakarya Üniversitesinin imkânlarını Sakarya, bölge ve ülkenin hizmetine sunmayı amaçladıklarını söyledi.

“Sektör dersleri ile sanayi ve toplum ilişkileri gelişecek”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç ise eğitim-öğretim ile ilgili yapılan çalışmaların detaylarını sundu. Prof. Dr. Tonguç, konuşmasında Eğitim-Öğretim Güncelleme ve Değerlendirme Kurulunun aktif hale getirildiğini, yapılan çalışmalar kapsamında ilk iş olarak eğitim-öğretim yönetmeliklerinin elden geçirdiklerini, sektör dersleri ile ilgili yapılan çalışmaların üniversite-sanayi ve üniversite-toplum çalışmalarının gelişmesine katkı yapacağını, Sosyal Transkipt uygulaması ile öğrencilerin eğitimleri boyunca katıldıkları sosyal faaliyetleri belgelendirdiklerini ve Girişimcilik ve Proje Yönetimi dersinin daha işlevsel hale getirildiğini anlattı. Başarılı öğrencilerin SAÜ’ye kazandırılması için “Aday Öğrenci Programını” başlattıklarını aktaran Tonguç, kurdukları Uluslararası Öğrenci Merkez Müdürlüğü birimiyle daha nitelikli ve başarılı uluslararası öğrencilerin SAÜ’ye kazandırılacağını ve uluslararasılaşmaya önem verildiğini kaydetti.

“Girişimcilikte ilerliyoruz”

Sakarya Teknokent Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş ise girişimcilik konusuna ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Girişimcilikte çıktı bazlı bir ilerleme kaydettiklerini, öğrencileri ve akademisyenleri girişimci yapmak için çalıştıklarını aktaran Görmüş, bu konuda G-Fest adında bir yarışma düzenlediklerini ve sonuç odaklı bir Teknokent olma yolunda çeşitli adımlar attıklarını söyledi.

Toplantı, sunumların ardından soru-cevap bölümü ile devam etti.

16-07-2019 / ST


313 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.