Neden Tercihim Sakarya Üniversitesi Olmalı?

Sakarya Üniversitesi, nitelikli ve yetkin akademik kadrosu, dijital üniversiteyi içeren güçlü bilişim altyapısı, Avrupa Mükemmellik Ödülü alan tek üniversite olarak zengin program çeşitliliği ve Sapanca Gölü manzaralı eşsiz kampüsü ile Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden birisi olarak, uygulamalı eğitim sayesinde öğrencileri iş hayatına bir adım önde başlatıyor.

Neden Tercihim Sakarya Üniversitesi Olmalı?
27.07.2020
5.912
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, uluslararası standartlarda ve sektörle entegrasyonu hedef alan eğitim ile öğrencilerin tercihlerinde ilk sıralarda yer aldıklarını belirterek, ‘Neden tercihim Sakarya Üniversitesi olmalı?’ sorusuna verilebilecek cevapları şu sözlerle sıraladı:

Güçlü ve nitelikli akademik kadro

Sakarya Üniversitesinin nitelikli ve yetkin akademik kadrosu ile eğitim faaliyetlerinin yanında araştırma faaliyetlerine de hız kesmeden devam ettiğine değinen Rektör Savaşan, “Üniversitemiz öğretim üyeleri hâkim olduğu en az bir yabancı dille dünyayı takip eder, ders içeriklerini sürekli günceller ve öğrencilerine rehberlik etmeyi önemserler. SAÜ’de çok sayıda yabancı öğretim üyesi eğitim ve araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir” dedi.

 

Çifte diploma imkânı, güçlü bilişim altyapısı ve dijital üniversite

Sakarya Üniversitesinin çift anadal (ÇAP) ve yandal programı uygulamalarının çokluğuyla dikkat çektiğini ifade eden Prof. Dr. Savaşan, tüm kampüslerinde kablosuz ağ bağlantısı ve bilgisayar laboratuvarları bulunduğunu, öğrencilere kimlik karşılığı ödünç dizüstü bilgisayar hizmeti sunulduğunu söyledi. Rektör Savaşan, “Ders içerikleri ve eğitim materyalleri öğrencilerimizin diledikleri zaman ulaşabilmelerini temin etmek maksadıyla sayısal ortamdadır. Türkiye’de yeni gündeme gelen dijital üniversite olmanın gereklerinden olan ‘sanal sınıf’ ve ‘dijital materyal yükleme’ gibi uygulamalara SAÜ çok önceden geçmiştir. Kısacası, eğitimi hem örgün hem de dijital (sanal) olarak yürütebilen tek sistem Türkiye de sadece SAÜ’de bulunmaktadır” diye konuştu.

 

50 yıllık birikim

Sakarya Üniversitesinin temellerinin 1970’te Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu ile atıldığı, 1992’de Sakarya Üniversitesi adını aldığı bilgisini veren Savaşan, bünyesindeki 6 enstitü, 14 fakülte, 1 konservatuvar ve 2 meslek yüksekokuluyla SAÜ’nün ISO-2002 Kalite Belgesi ile “EFQM Mükemmellik Yetkinlik Seviyesi Kalite Belgesi”ne sahip ilk ve tek devlet üniversitesi olma özelliğine ulaştığını ifade etti.

 

Avrupa Mükemmellik Ödülü alan tek üniversite

Sakarya Üniversitesinin 2001 yılından itibaren birçok ulusal ve uluslararası standart ve kalite belgesini aldığına işaret eden Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Üniversitemiz Avrupa’da ve dünyada tanınan en saygın ödüllerden biri olan EFQM Avrupa Mükemmellik Ödülü’nü alan tek Türk üniversitesidir. 2010 yılında “Ulusal Kalite Büyük Ödülü”nü alan Sakarya Üniversitesi, 2013 yılında da “Türkiye Mükemmellikte Süreklilik Ödülü”ne hak kazanmış, en son 2018’de Avrupa Mükemmellik Ödülü ile başarısının kalıcılığını belgelemiştir” şeklinde konuştu.

 

Akreditasyonda Türkiye’de lider

Sakarya Üniversitesinin dünya standartlarında eğitim verildiğinin belgesi niteliğinde olan akreditasyona önem verdiğini ifade eden Savaşan, “Kurulan evrensel modelle dünyadaki değişime açık ve kendini sürekli geliştiren öğrenciler yetiştirmeyi amaçlayan üniversitemiz, Türkiye’de en çok programı akredite edilen üniversite unvanına sahiptir. 40’tan fazla programımız akredite edilmiş, 20 programımızın ise akreditasyon süreci devam etmektedir. SAÜ’nün bu başarısı YÖK’ün ‘2019 Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu’nda da Türkiye’de en çok programı akredite edilen üniversite ünvanı alınarak tescillenmiştir” dedi.

Uluslararası üniversite ve geniş uluslararası öğrenci yelpazesi

Sakarya Üniversitesinin Afrika’dan Uzak Doğu’ya, Türki Cumhuriyetlerden Balkanlara, Latin Amerika’dan ada ülkelere kadar 106 ülkeden yaklaşık 4 bin uluslararası öğrenciye eğitim verdiğine değinen Savaşan, üniversitenin Türkiye’nin bu anlamda ‘en renkli’ kampüslerinden birine sahip olduğunu söyledi.

Huzur dolu eşsiz bir kampüs

Sakarya Üniversitesi olarak Sapanca Gölü manzaralı yemyeşil kampüsünde öğrencilerin rahat bir eğitim alması için her türlü olanağı düşündüklerini belirten Savaşan, “Yaşayan Kampüs Projesi” ile de SAÜ’yü tercih edecek öğrencilere ilave imkân ve sürprizler hazırladıklarını ifade etti. Savaşan, “Bilişim ihtiyacından kütüphane ihtiyacına, spordan boş zaman aktivitelerine öğrenci olmayı kolaylaştıran ve neşeli hale sokan her imkân mevcuttur. Öğrenci dostu bir şehir olan Sakarya, yeterli kültürel ve yaşamsal ortamı öğrenciye karmaşadan uzak bir şekilde sunmaktadır. Öğrenciler, İstanbul’a yakın ama İstanbul’un karmaşasından uzak, rahat, huzurlu ve tam bir öğrenci atmosferinde eğitim görmektedirler” diye konuştu.

Sosyal Transkript ve öğrenci Ar-Ge uyumu

Sakarya Üniversitesinin eğitim-öğretim-araştırma gibi akademik faaliyetlerin yanında, öğrencilerin sosyal etkinliklerini de sistematik olarak tanıyarak  ‘Sosyal Transkript’ veren Türkiye’deki ilk ve tek üniversite olduğunu vurgulayan Savaşan, öğrenci Ar-Ge uyumu programı başlattıklarını söyledi. Savaşan, “Üniversitemizin herhangi bir bölümünü ilk 3’te tercih eden öğrencilerimiz, projesi olan akademisyenlerimizle eşleştirilerek, araştırma ve proje süreçlerini erkenden öğrenecekler” dedi.

İş piyasasına entegrasyon, “Uygulamalı eğitim ile iş hayatına bir adım önde başlayın”

Türkiye’de ilk defa Sakarya Üniversitesi tarafından meslek yüksekokullarında uygulanmaya başlanan 3+1 uygulamalı eğitim modeli ile öğrenciler teorik bilgilerini uygulama ile bütünleştirerek ezberci bilgi yerine uygulamalı bilgi ve beceriye sahip olduklarını aktaran Savaşan, “Meslek Yüksekokullarında başlayan uygulamalı eğitim modeli 7+1 ve UMDE (Uygulamalı Mühendislik Deneyimi Eğitimi) adıyla fakültelerde de hayata geçirilmiştir. Böylece okullarında yeterli teorik eğitimi alan öğrenciler, son dönem gittikleri kurumlarda uygulamalı eğitim alıyor ve iş hayatını yerinde görerek alanlarının gerektirdiği pratik beceriyi edinmektedir. ‘İşyeri Fakültede’ modeli ile büyük firmaların fakültelerdeki ofislerinde çalışan öğrenciler mezun olmadan çalışma fırsatı yakalamaktadırlar” şeklinde konuştu.

Sektör Dersleri

Rektör Savaşan, “‘Sektör Dersleri’, SAÜ’nün eğitimi sektörle entegrasyon etme anlayışı içinde geliştirdiği en son açılımdır. Sektör dersleri, çok sayıda büyük firmanın doğrudan ders açması ve içerikleri sektörle birlikte oluşturulan derslerin sektör temsilcileri tarafından verilmesine dayanmaktadır. Böylece öğrencilerimiz mezun olmadan ilgili sektöre bilgi ve donanım olarak daha da hazır hale gelmekte; sektör temsilcileri ile tanışarak network oluşturabilmektedirler” ifadelerini kullandı.

Mezunları en kolay iş bulan üniversite

Sakarya Üniversitesinin Türkiye’de mezunları en kolay iş bulan üniversiteler arasında en üst sırada olduğunu belirten Savaşan, “SAÜ mezunu olmak iş piyasasında önde başlamak demektir. Kurulduğundan bugüne yaklaşık 200 bin mezun veren üniversitemiz mezunları, mühendislikten sağlığa, eğitimden sosyal bilimlere kadar birçok alanda mesleklerinde son derece başarılı oldular. Geniş bir yelpazede çok sayıda öğrenci araştırma ve uygulama laboratuvarımız bulunmaktadır. SAÜ Esentepe Kampüsünde, Tıp ve Diş Hekimliği kampüslerinde, konservatuar ve meslek yüksekokullarında eğitimde uygulama için gerekli olan her türlü araç ve malzemelerle donatılmış, eğitim akreditasyonu için yeterli sayıda laboratuvarlar yer almaktadır. SAÜ, mezunlarının sektör ve dünya ile bütünleşmesi için laboratuvarlarını her yıl yenilemekte ve geliştirmekte, bilişim teknolojilerinden nanoteknolojiye, muhakemeli bilimlerden politikaya geniş bir alanda ve disiplinler arası platformda öğrenci araştırmaları için laboratuvar alt yapısını güçlendirmektedir” şeklinde konuştu.
5.912 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.