Kamu Başdenetçisi Malkoç SAÜ’de Konuştu

19 Mart 2019

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Sakarya Üniversitesi Mizan Hukuk Topluluğunca düzenlenen “Meslekten Hikmete, Ombudsmanlık” adlı konferansta konuştu.

SAÜ Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans salonunda düzenlenen konferansa katılan Malkoç, “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konulu konuşma gerçekleştirdi.

Kamu Denetim Kurumunun henüz 6 yıllık yeni bir kurum olduğunu belirten Malkoç, kurumun devlet ile vatandaş arasındaki ilişkilerde görevli olduğunu ifade etti. Kurumun çok hızlı çalışmak zorunda olduğunu ve çok kısa bir sürede müracaatları sonuçlandırdıklarını kaydeden Malkoç, “Devlet kurumlarındaki karar alıcıların aldığı kararlar ve bu kararların uygulanması vatandaşın aleyhineyse, hukuka aykırıysa bunu kucaklayacak kurumlardan birisi kamu denetim kurumudur. Yeni bir kurumuz. Bizi Meclis 4 yıllığına seçiyor. Sağlam bir kurumuz, çünkü idareye karşı vatandaşın avukatlığını yapıyoruz. Bize başvurular çok kolay. Elektronik ortamdan başvurular yapılabiliyor. Türkiye’de belediyelerden eğitime ve sağlığa kadar bütün alanlarda kamu hizmetlerinin kalitesinin artırılmasına çalışıyoruz. Bize yapılan müracaatları 6 ay içerisinde sonuçlandırıyoruz. 2018’de 17 bin 815 müracaat geldi, 2018’de verdiğimiz karar 17 bin 545. Çünkü çok hızlı çalışmak durumundayız. Kanun 6 ay süre vermiş. Çözümlerimiz dostane” dedi.

Hukukçu adayı öğrencilere de tavsiyelerde bulunan Malkoç, “Şu anki yaptığınız faaliyetler size ileride sermaye olarak yansıyacaktır. Hukuk mezunlarının çok geniş bir çalışma alanı var. Hukukçu olarak kendinizi iyi yetiştirmeniz lazım. Sakarya’da okumanın olağanüstü güzel yanları var. Sizin bugünkü imkânlarınızı biz hayal ederdik. Sadece ders kitaplarıyla ve derste anlatılanla yetinmeyin. Dünyanın en iyi öğrencisi olmak için çalışmalısınız. Birden fazla yabancı dil öğrenmelisiniz. Sosyal faaliyetlere katılmalısınız. Bunları yaparsanız aranan insan olursunuz. Siz işi aramazsınız, iş sizi bulur” dedi.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan etkinliğin açılış konuşmasında Kamu Denetçiliği Kurumunun çok genç bir kurum olduğunu ve Türkiye’de kamunun sesini duyurması açısından önemli bir mesafe aldığını söyledi.

19-03-2019 / ST

 

189 kez görüntülendi.
19 Mart 2019 - 13:08