Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 21°C
Gök Gürültülü

İnsan Hakları Günü Paneli Düzenlendi

İnsan Hakları Günü Paneli Düzenlendi
11.12.2019
532
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Sakarya Valiliğince ortaklaşa olarak “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” dolayısıyla bir panel düzenlendi.

Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonunda gerçekleşen panele Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak, Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Arifiye Kaymakamı Bekir Dınkırcı, SAÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şafak Narbay, daire müdürleri, akademisyenler, STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Moderatörlüğünü Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak’ın yaptığı panelde İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nihat Bulut ile Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Sezercan Bektaş konuşmacı olarak yer aldı.

“Medeniyetimizdeki hakları ortaya çıkarmalıyız”

Panelin açılışında konuşan Rektör Savaşan, yalnızca insan haklarının değil, tüm yaratılmışların hakkının en ince detaylarına kadar korunduğu, gözetildiği ve aynı zamanda yükümlülüklerinin de belirlendiği bir medeniyete sahip olunduğunu söyledi. Prof. Dr. Savaşan, “Sanki bazı şeyler eksik gidiyor gibi, çünkü bizim bir medeniyetimiz ve onun ağırlığı var. Orada aslında insana kalben ya da tüm yaratılanlara tanınmış bir hak var. Ancak bunu ne kadar koruyabildiğimizi iyi analiz etmemiz gerekiyor. Dolayısıyla bu ve benzeri panel ve konferans gibi etkinlikler yoluyla, konuya ilişkin farkındalığı aydınlatmak, bilinci yaymak, bir şekilde konuya daha detaylı dikkat çekmek gerekir. Aynı zamanda medeniyet perspektifinin geliştirilmesi için de bunlar gereklidir. Bu etkinliğin de bu anlamda hem farkındalık oluşturmasını hem de bu dönüşümün gerekli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“İnsan hakları bilinci oluşmalı”

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şafak Narbay da bu etkinliğin insan hakları bilincinin daha da yerleşmesine katkı sağlamasını dilediğini belirterek, panelin gerçekleştirilmesinde kendilerine destek veren Vali Ahmet Hamdi Nayir’e, konuşmacılara, moderatörlük yapan hukukçular ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

Baro Başkanı Abdurrahim Burak ise panele katılımın yoğun olmasından dolayı mutlu olduklarını dile getirdi. Burak, “Magna Carta ile başlayan, İngiliz Yurttaş Hakları Bildirgesi ile güçlenen, 1789 Fransız ihtilaliyle anayasal bir hüviyet kazanan, 1948 yılında ise İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile uluslararası bir boyuta ulaşan ve günümüzde hala temel problemlerden birisi olmaya devam en temel insan hakları olgusunun Gazze’de, Kudüs’te, Yemen’de, Mısır’da, Suriye’de, Irak’ta, Doğu Guta’da, Arakan’da, Doğu Türkistan’da ayaklar altına alındığına şahit oluyoruz. Dünyanın birçok yerinde zalimler, yalnızca kendi emelleri doğrultusunda hak ihlallerini sürdürüyor. Bunların önlenmesi konusunda her devlete, her millete, her ferde çok büyük görevler düşüyor” dedi.

Panel ile devam etti

Panelde konuşmacı olarak yer alan İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nihat Bulut “İnsan Hakları Kavramı ve Tarihsel Gelişimi”, SAÜ Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Sezercan Bektaş da “İnsan Haklarının Uluslararası Mekanizmalarca Korunması” konularında konuşmalarını gerçekleştirdiler.

11.12.2019 / Kübra Akçay


532 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.