Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 29°C
Az Bulutlu

Çatışmaların Kaynağı İktisattır

Çatışmaların Kaynağı İktisattır
29.04.2015
265
A+
A-

Sakarya Üniversitesi’nde konuşan Prof. Dr. el-Karadaği, “Kuran-ı Kerim’de malın insanı yoldan çıkardığı anlatılan ayetler olduğu kadar, malın olmadığı takdirde hayatın olmayacağını söyleyen ayetler de vardır. Zühd anlayışına sahip olanlar, yalnızca malın kötü olduğunu söyleyen ayetlere sarılınca, diğer taraf ihmal edildi” diye konuştu.

Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Araştırma ve Uygulama Merkezi (İSEFAM) ile Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün (SBE) ortaklaşa düzenlediği “Dünyada İslami Bankacılığın Gelişimi” konulu konferans, SBE Seminer Salonu’nda gerçekleşti.

Dünya Âlimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali el-Karadaği’nin konuşmacı olarak katıldığı konferansa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Arkan,  SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Günay, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Beşer, SAÜ SBE Müdürü Prof. Dr. Fatih Savaşan ile öğretim üyeleri ve öğrenciler de katıldı.

İlk Müslümanların servetin önemini kavrayarak iki yüzyıl içinde büyük bir medeniyet kurduklarını anlatan Prof.Dr. Ali el-Karadaği, bu süreçte sosyal bilimlerde ve fen bilimlerinde ileri düzeye ulaşan Müslümanların bu başarısını, Batılıların da itiraf ettiğini söyledi. Müslümanların bu dönemden sonra İslam’da dünya malına bağlanmamak anlamına gelen ‘Zühd’ anlayışını yanlış anlayarak gerilemeye başladığının altını çizdi.

Dünyadaki çatışmaların yüzde 60’ının sadece iktisadi kaynaklı olduğuna dikkat çeken el-Karadaği, siyasi hareketlerin de ucunun iktisada dayandığını, bu nedenle bugün gelinen noktada önemli bir alan olan İslam iktisadının Kuran ve sünnete dayalı yeni çalışmalarla geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Sanal Değil, Reel Değerler Kullanılıyor

Sahabe, Emevi, Abbasi ve Osmanlı Devleti dönemlerinde yüzyıllar içinde metodundan araçlarına kadar mükemmel bir İslami iktisat anlayışının oluştuğunu belirten el-Karadaği, şöyle devam etti: “20. yüzyılın sonlarında samimi Müslümanlar da böyle bir çaba içine girdiler ve Dubai’de İslam bankası kuruldu. O zaman sadece bir banka vardı. 10 milyar dolar sermaye ile kuruldu. Günümüzde ise tüm İslami finans piyasası, toplamda 1 trilyon 700 milyar dolar işlem hacmine sahip. Bugün 350 adet resmi banka var. Bu bankaların çeşitli yerlerde yaklaşık 10 bin şubesi var. Diğer iktisat sistemlerinde hangi işlemler yapılıyorsa, onların daha güzel alternatiflerini bulduk ve bunları çalıştırıyoruz. Sağlam temeller üzerinde kurulan bu bankalar, borç ve sanal rakamlar üzerine değil, reel değeri olan eşyalar üzerine işlem yaptıkları için ekonomik krizden etkilenmedi. Batıdaki islamofobiye rağmen, ABD ve Avrupa’dan pek çok ekonomist 2007 yılındaki küresel ekonomik krizde İslam bankalarına danışmak üzere bize geldiler.”

Rektör Elmas’a ziyaret

Dünya Âlimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali el-Karadâği, SAÜ İlahiyat Fakültesi’nde ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde verdiği konferanslar öncesinde Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette Dünya Âlimler Birliği ile Sakarya Üniversitesi arasında işbirliği imkânları görüşüldü. Son derece verimli geçen görüşmede SAÜ İlahiyat Fakültesi ve Dünya Alimler Birliği işbirliği ile İslamî ilimler alanında uluslararası bir sempozyum yapılması konusunda prensip kararı alındı.

Prof. Dr. Ali el-Karadâği’nin ziyaretinde İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Mehmet Günay ve İlahiyat Fakültesi Arap Dili ve Belagatı ABD Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı da hazır bulundu.

29/04/2015 – ST
265 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.