Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 11°C
Parçalı Bulutlu

Azerbaycan Bayrak Günü Kutlandı

Azerbaycan Bayrak Günü Kutlandı
31.10.2019
639
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Azerbaycan-Türkiye Kardeşlik Topluluğu tarafından “Azerbaycan Bayrak Günü” etkinliği düzenlendi.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan etkinliğe Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve her iki ülkenin Milli Marşlarının okunmasıyla başlayan programda, Azerbaycan Bayrağında yer alan renkler ve şekillere dair kısa bir video izlettirildi ve yöresel danslardan ‘Naz Eleme’ oyunu sergilendi.

“Azerbaycan’ın her zaman özel bir yeri vardır”

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Azerbaycan halkının Bayrak Gününü kutlayarak başladığı konuşmasında, iki ülkenin ortak tarihi, ortak kültürü ve ortak değerleri paylaştığını belirtti. Anadolu’nun sevgiye ve hoşgörüye dayalı bir medeniyeti ortaya koyabilmesinin en önemli özelliklerinden birisi olduğuna vurgu yapan Nayir, şunları söyledi:

“Yunus Emre’nin ‘yaratılmışı severiz, yaratandan ötürü’ düsturu, Anadolu’nun dünyaya bir hediyesidir. Biz bu topraklarda taşıyla, toprağıyla, çiçeğiyle, ayıyla, güneşiyle yaratılmış olan her şeyi sevmeye hazır bir duygu, düşünce içerisinde büyütüldük. İnsanlar içerisinde de bizim duygu, düşüncemize yakın olanlar, kültürümüze, tarihimize yakın olanlar, inancımıza yakın olanlar elbette ki bir kademe daha üstte sevilmeyi hak ediyor. Komşularımıza baktığımızda ortak tarihi yaşadığımız, ortak kültürü yaşadığımız, ortak değerleri, ortak mukaddesleri yaşadığımız ülkeler içerisinde Azerbaycan’ın her zaman özel bir yeri vardır. Onlar da toprağına düşkün, onlar da bayrağına düşkün, onlar da mukaddesatına düşkün bir millettir. Aynı duygulardan, aynı kaynaklardan beslenen iki millet olarak bizler iki devlet bir millet olarak, aynı duyguları paylaşan insanlar olarak birbirimize çok daha yakın hissediyoruz. Konuşma dili bakımından da diğer Türk Cumhuriyetleriyle dilimiz çok fazla benzemediği için biraz daha zor anlaşıyoruz, anlamak için özel bir gayret gösteriyoruz. Azerbaycan’da yaşayan soydaşlarımızla her alanda olduğu gibi dil olarak da çok daha kolay anlaşabiliyoruz, Azerice kulağımıza çok daha ahenkli, müzik yapısı daha güzel olan bir dil olarak geliyor.”

“Aynı duyguları paylaşıyoruz”

Her iki coğrafyanın çok fazla ortak özellikleri olduğuna işaret eden Vali Nayir, “Özellikle ortak söylenen türkülerimiz, şarkılarımız var. Anadolu’da doğmuş, büyümüş herkes mutlaka kendi hayatı içerisinde sevdiği, okuduğu ve dinlediğinde duygulandığı nağmelerden birisi olan ‘Ayrılık’ türküsünü bilir. Aynı şekilde Azerbaycan’a gittiğinizde, Anadolu’da bestelenmiş birçok şarkının, türkünün orada sevilerek söylendiğini, dinlendiğini göreceksiniz. Bu duygu bütünlüğü içerisinde insanlığa örnek bir beraberliğimiz var. Keşke bütün insanlık, bizler gibi bu kadar güzelliği paylaşabilse, bu kadar duyguyu paylaşabilse, bu kadar ortak değerler üzerinde hassasiyet gösterebilse diye düşünüyoruz. Bu konuda dünyaya örnek olma duygumuzu ilelebet muhafaza etmeliyiz. Burada bulunan herkesin temennisi gibi ben de, iki milletin bu birlik beraberliğinin ilanihaye kıyamete kadar sürüp gitmesini temenni ediyorum. Bayrak gününüzü tekrar kutluyorum. Bu özel ve güzel güne katıldığınız için hepinize teşekkür ederken, burada bulunduğum için de mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

“Kocaman bir Türk ailesiyiz”

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, iki ülkenin kardeşliğinin önemine vurgu yaparak, “Bu kardeşliğin ilelebet, araya fitne ve fesat girmeden devam etmesini Yüce Allah’tan diliyorum” dedi. Bahtiyar Vahapzade’nin bir dörtlüğünü okuyan Başkan Yüce, sadece Azerbaycan’ın değil bütün Türkistan coğrafyasının aynı milletin evlatları ve kocaman bir Türk ailesi olduğunu söyledi.

“Azerbaycanlı öğrenciler üniversiteye renk katıyor”

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan da konuşmasında üniversitede yaklaşık 3 bin misafir öğrenci bulunduğunu, özellikle Azerbaycanlı öğrencilerin bu tür aktivitelerle üniversiteye renk katan öğrenci gruplarından birisi olduğunu söyledi. Üniversitelerin en önemli misyonlarından birisinin araştırma ve geliştirme, topluma hizmet ile eğitim olduğunu kaydeden Rektör Savaşan, “Eğitimi çok önemsiyoruz. Özellikle misafir öğrencilerimizin kültürel entegrasyonla birlikte iyi bir eğitim almaları halinde, memleketlerine döndüklerinde hem kendi ülkelerine faydalı olacaklarını hem de iki ülke arasında gönül köprüsünün daha da sağlamlaşmasına yardımcı olacaklarını düşünüyoruz” dedi.

SAÜ olarak daha nitelikli daha çok sayıda öğrenciyi üniversiteye çekmeye çalıştıklarını ve diğer ülkelerin yükseköğretim kurumlarıyla özellikle lisansüstü ortak programlar açmayı istediklerini belirten Prof. Dr. Savaşan, “Azerbaycan’daki devlet üniversiteleriyle de bu yolda ilerlemek istiyoruz. Ortak projelere de inşallah önümüzdeki dönemde çok daha fazla önem vereceğiz. Misafir öğrencilerimiz bizim için çok kıymetli. Hem Sakarya şehrimizden hem üniversitemizden memnun olarak ülkelerine dönmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık da dost Azerbaycan’ın Bayrak Gününü kutladığını ifade etti. ‘İki devlet tek millet’ olarak sürekli kardeşliği haykırdıklarını ve bu birlikteliğin gönülden geldiğini belirten Sarıbıyık, konuşmasının devamında Mevlana’nın ‘aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşır’ dizelerine yer verdi.

Tiyatro ve konser

Etkinliğin devamında Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ilanından sonra ülkenin ilk Cumhurbaşkanı seçilen Mehmet Emin Resulzade’nın hayatını anlatan tiyatro gösterisi öğrenciler tarafından sergilendi. Etkinliğin sonunda müzik topluluğu tarafından mini bir konser verildi.

31-10-2019 / ST


639 kez görüntülendi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.