Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 19°C
Gök Gürültülü

Gençler İslami Finansı Öğreniyor ve Uyguluyor

Gençler İslami Finansı Öğreniyor ve Uyguluyor
02.08.2018
497
A+
A-

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ve Politik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (PESA) tarafından yürütülen “Gençler İslami Finansı Öğreniyor ve Uyguluyor” isimli projenin ödül töreni ve değerlendirme çalıştayı, SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

PESA tarafından yürütülen “Gençler İslami Finansı Öğreniyor ve Uyguluyor” isimli projede İslami Finans seminerlerine katılan öğrencilerden yapılan test sınavında başarılı olan 17 lise öğrencisine hediye çeki, Sakarya ve Kocaeli il birincilerine ise Neova Sigorta ve Katılım Emeklilik ’in destekleriyle Umre seyahati hediye edildi.

Bu alanda öncü olduk

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “İslam Ekonomisi ve Finansı ile ilgili çalışmalara benimde içinde bulunduğum bir ekip ile başlanmıştı. Hem Sakarya Üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı Araştırma ve Uygulama Merkezi (İSEFAM) hem de PESA olarak bu alanda çeşitli çalışmalar ve projeler yürüttük. Sakarya Üniversitesi’nin öncülük yaptığı bu alan ülkemizdeki pek çok üniversiteye rehber oldu. Hem lisans hem de lisansüstü düzeyinde eğitimler veriliyor konferanslar ve kongreler düzenleniyor. Yayınlar yapılıyor, dergiler çıkartılıyor. Bir taraftan İslam Ekonomisiyle ilgili birikim hızla aktarılırken öbür taraftan yetişmiş insan gücünün oluşturulması için gayret sarf ediliyor. Sakarya Üniversitesi bu alanda önemli çalışmalar yapan üniversitelerden birisidir” diye konuştu.

Geniş kitlelere ulaşmak zorundayız

Katılım bankacılığının henüz hak ettiği pozisyona ulaşamadığını belirten Rektör Savaşan, “Önümüzdeki 5-20 yıl içerisinde, katılım bankacılığın çok üst düzeylerde bulunması lazım. Bu konuda yapılan araştırmalara göre üzerimize düşen yük daha da fazla. Katılım bankacılığı sistemini iyi bir şekilde anlatarak daha geniş kitlelere ulaşmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Sakarya Üniversitesi olarak ülkemizin ve bölgemizin kalkınması konusunda her türlü işbirliğine açık olduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Savaşan, “Bu tarz çalışmalar Üniversite-STK işbirliği örneklerinden bir tanesi. Sakarya Üniversitesi olarak çeşitli STK’lar, sanayi kuruluşları, işletmelerle, belediyelerle vs. işbirliği içerisindeyiz. Ülkemizin ve bölgemizin kalkınması konusunda her türlü desteği vermeye hazırız. Bu projede yer alan, emeği geçen bütün herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çelikel, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın gençlik projelerine çeşitli destekler verdiğini söyledi.

Çelikel konuşmasının devamında şunları söyledi: “Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak biz 16 ilçede 50 binin üzerinde sporcumuzla 54 farklı branşta hizmet veriyoruz. Bunun yanında gençlik faaliyetlerimizde mevcut 15 bin üyemize hizmet veriyoruz. Gençlerimize İslami Finans ve Enstrümanları tanıtan finansal okuryazarlık ve tasarruf bilincini kazandıran “Gençler İslami Finansı Öğreniyor ve Uyguluyor” projesinde emeği geçen başta PESA olmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, Doç. Dr. Şakir Görmüş hocamıza ve projeye katılan tüm gençlerimize teşekkür ediyorum”

Gençlerin hassasiyetini artırmayı hedefliyoruz

Proje kapsamında Sakarya ve Kocaeli’nde 17 farklı okulda seminer verdiklerini ifade eden Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi ve PESA Başkanı Doç. Dr. Şakir Görmüş, “1983 yılında Türkiye de ilk defa Özel Finans Kurumları adı altında faaliyete başlayan İslami Bankaların 2005 yılında Katılım Bankası adını alarak faaliyetlerine devam ettiğini belirtti.  2012 yılına kadar hızlı gelişme gösteren Katılım Bankacılığının sektördeki payı  %5 ulaşmıştır. Son yıllarda Katılım Bankalarının gelişme hızında yavaşlama görülmektedir ve günümüzde %5 aşılamamıştır. Bu oran ülkemizde faiz hassasiyetinin çok fazla olmadığını göstermektedir. İş adamlarının bakışını değiştirmek çok zor çünkü ticaret olarak bakıyorlar. Bu nedenle bu proje ile geleceğimizin yöneticileri ve işadamları olan gençlerimizin bu konuya daha fazla hassasiyet duymalarını amaçladık” dedi.

Piyasaya sunulan ilk kitap

İslami Finans ile ilgili yeterli kaynak bulunmadığını ifade eden Doç. Dr. Şakir Görmüş, İslami Finans alanında lise ve lisans öğrencilerine yönelik 120 sayfadan oluşan “Yeni Başlayanlar İçin İslami Finans”  adlı bir kitap hazırladık. Bu alanda piyasaya sunulan ilk kitap olma özelliği taşıyor. Şu anda bu kitap 3 farklı yüksekokulda okutuluyor. Bizler bu projeyle aslında gençlere Finansal okuryazarlık kazandırmak, İslami Finans ve Enstrümanları tanıtmak, Tasarruf bilincini aşılamak ve beşeri sermaye oluşturmak amacı ile yola çıktık. 31 Mayıs tarihinde lise öğrencilerine 46 soruluk bir sınava tabii tuttuk. 17 tane imam hatip lisesi birincilerine 100 liralık hediye çeki verildi. Sakarya ve Kocaeli birincilerine de umre hediye ettik. 550 kişinin katıldığı bir anket yaptık. Anket sonuçlarında öğrencilerin İslami Finans hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını gördük. Bu proje sadece pilot bir uygulamaydı. Bizler bu projeyi daha da genişletmeyi düşünüyoruz” dedi.

Gençlerin İslami Finans Algısı

Etkinliği ikinci oturumunda ise Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi ve PESA Başkanı Doç. Dr. Şakir Görmüş ‘ün moderatörlüğünde “Gençlerin İslami Finans Algısı” isimli bir çalıştay düzenlendi. Çalıştaya, Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Albayrak, İSEFAM Arş. Gör. Hakan Aslan, Necip Fazıl Kısakürek AİHL Müdür Yardımcısı Ferhat Enginalp ve proje birinci seçilen Necip Fazıl Kısakürek AİHL öğrencisi Ali Fuat Karaaslan konuşmacı olarak katıldı.

Lise öğrencilerine bu bilinci kazandırmanın çok daha önemli olduğuna vurgu yapan Kuveyt Türk Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Albayrak, “Okulda öğretilen teorik bilgilerden en kıymetli olanları, hayatla birleşenlerdir. Biz yasal bir iş yapıyoruz. Bugün dinin sahibi de devlettir. Herkes yönünü devlete bakarak belirler. Devletin desteklediği bir şey başarılı olabilir.  Çok şükür bu alanda desteği her zaman görüyoruz” dedi.

Etkinlik soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

02.08.2018 – YC


497 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.