2020’de Sakarya Üniversitesinde Neler Oldu?

2020’de Sakarya Üniversitesinde Neler Oldu?
31.12.2020
37.856
A+
A-

2019 yılının son günlerinden bu yana hayatımıza giren Covid-19 virüsü nedeniyle dünyada 80 milyon insan enfekte oldu ve yaklaşık 1,8 milyon kişi hayatını kaybetti. 2020 yılında gündemin önemli bir bölümünü oluşturan Covid-19, ülkemizde de üniversitelerin uzaktan eğitime geçmesine neden oldu.

2020 yılında Sakarya Üniversitesi de uzaktan eğitime geçerek bunu başarıyla sürdüren üniversitelerin başında geldi. Covid-19 nedeniyle fiziksel eğitime ara verilmesine rağmen özellikle Sakarya Üniversitesi öğrenci toplulukları, internet üzerinden düzenledikleri çevrimiçi etkinliklerle Covid-19 sürecini bir hayli hareketli geçirdi.

Koronavirüse karşın 2020 yılında sosyal sorumluluk projelerinden konferanslara, sempozyumlardan kongrelere ve çeşitli etkinliklere kadar Sakarya Üniversitesinde yaşanan önemli olayları derledik.

UZAKTAN EĞİTİMDE SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FARKI

Türkiye’deki ilk covid-19 vakasının Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmasının ardından 16 Mart 2020 tarihinde Sakarya Üniversitesinde örgün öğretime ara verilirken, 23 Mart 2020 Pazartesi gününden itibaren ise SABİS üzerinden sanal sınıf ortamında uzaktan eğitim şeklinde sürdürülmeye başlandı.

Bu süreçte uzaktan eğitimi başarıyla sürdüren Türkiye’deki en iyi üniversiteler arasına giren SAÜ, canlı derslerde aynı anda sorunsuz bir şekilde 10 bin öğrencinin üzerine çıkarak büyük bir başarıya imza attı. Sakarya Üniversitesi, 2019-2020 Bahar Döneminin ardından 2020-2021 Güz Döneminde de 5 Ekim 2020 itibariyle sağlık alanında yüz yüze uygulama gerektiren birimler dışındaki tüm programlarda uzaktan eğitime devam etti.

TÜRKİYE’DE İLK OLARAK COVID-19 TEST SETİ ÜRETİLDİ

Sakarya Üniversitesi, Türkiye’de ilk kez geliştirilen yeni tip koronavirüs (Covid-19) için test setini tanıttı. Yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucu burun ve boğazdan alınan örneklerle sonuç veren Viral İncelemeler için Örnek Alma Seti, SAÜ Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Salonunda düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı.

SAÜ’nün kendi imkanlarıyla geliştirdiği ve patenti alınan Covid-19 Test Setinden günde 50 bin adete kadar üretim yapılabiliyor.

PANDEMİ DÖNEMİNDE MEZUNLAR SANAL TÖREN İLE UĞURLANDI

Covid-19 pandemisi dolayısıyla 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında mezun olan öğrenciler için yüz yüze mezuniyet töreni düzenleyemeyen Sakarya Üniversitesi, mezunlarını Sanal Mezuniyet Töreni ile uğurladı. 29-30 Eylül tarihlerinde gerçekleşen törenlerde fakültelerinde ve bölümlerinde dereceye girenler ödüllerini ve plaketlerini yakınlarından aldı. Tören sırasında öğrencilerin heyecanlı olduğu görülürken, mezunlar ve yakınları duygu dolu anlar yaşadı.

2030’LARIN BATARYA TEKNOLOJİSİNİ GELİŞTİRİLMESİ İÇİN ADIMLAR ATILDI

İnsansız hava araçları (İHA) ve elektrikli otomobil gibi birçok alanda kullanılabilecek bataryaları yerli ve milli olanaklarla üretilmesi için Sakarya Üniversitesi koordinatörlüğünde sunulan “Yerleşik Uygulamalar için Yüksek Enerji Yoğunluğuna Sahip Lityum Sülfür Bataryalar” başlıklı proje, AB tarafından desteklenmeye değer bulundu. Enerji teknolojilerinde kullanılan aksamın yerli üretiminin sağlanması ve yerli sanayinin gelişmesini hedefleyen projeyle, enerji sektöründe batarya alanındaki dışa bağımlılığın da azaltılması amaçlanıyor.

SAİTEM YANGINDAN KURTARDIKLARI ARAÇLA ROBOTAKSİ’DE ŞAMPİYON OLDU

Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM) atölyesinde 6 yıl önce çıkan yangından kurtarılan tek araç olan Evrim-3, ekip üyelerinin geliştirmesiyle Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması’nda birinciliği elde ederek Türkiye şampiyonluğuna ulaştı.

PANDEMİ DÖNEMİ CANLI YAYINLARLA HAREKETLİ GEÇTİ

Sakarya Üniversitesi, koronavirüs sürecinde etkileşimli uzaktan eğitimlerle göz doldururken, düzenlenen canlı yayın programlarıyla da ilgi topladı.

SAÜ İletişim Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen canlı yayınların ilk programı Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan’ın katılımıyla başladı. Rektör Savaşan’la yapılan ve öğrencilerin de görüntülü bağlandığı ilk canlı yayın programına ilgi yoğun oldu.

Bu kapsamda düzenlenen Şehir Söyleşileri programlarına dönemin Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya milletvekilleri Ali İhsan Yavuz, Çiğdem Erdoğan Atabek, Levent Bülbül, SATSO Başkanı Akgün Altuğ ve Sakaryaspor eski Teknik Direktörü Şaban Yıldırım gibi isimler katıldı.

RAMAZAN AYI BOYUNCA CANLI YAYINLARDA UZMANLAR KONUŞTU

SAÜ İletişim Koordinatörlüğünce yayınlanan ve Sakarya Üniversitesi akademisyenleri başta olmak üzere Türkiye’den uzmanların katıldığı programlar, Ramazan ayı boyunca her akşam yayınlanmaya devam etti. Haftanın her günü “Prof. Dr. Ahmet Bostancı ile Ramazan Sohbetleri”, “Prof. Dr. Bünyamin Bezci ile Siyaset Söyleşileri”, “Prof. Dr. Hatem Akbulut ile Sağlık ve Teknoloji Söyleşileri”, “Prof. Dr. Necmettin Alkan ile Tarih Söyleşileri”, “Dr. Öznur Özdemir ile Aile ve Toplum Söyleşileri” programlarında birçok akademisyen farklı konularda görüşlerini dile getirdi.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRDÜ

Sakarya Üniversitesi, 2020 yılında da sıralamalarda yükselişini devam ettirdi. Türkiye’deki 166 üniversitenin akademik performansının sıralandığı ODTÜ University Ranking by Academic Performance Laboratuvarı (URAP) sıralamasında 8 sıra yükselerek 26’ncı sıraya yerleşen SAÜ, ayrıca devlet üniversiteleri arasında ise 22’nci sırada yer aldı. Geçen yılki listede 34’üncü sırada yer alan SAÜ, URAP 2020-2021 Türkiye sıralamasında 8 sıra birden yükselerek 26’ncı sıraya yerleşti.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ TÜBİTAK ALAN BAZINDA YETKİNLİK RAPORUNDA İLK 5’E GİRDİ

Sakarya Üniversitesi, TÜBİTAK’ın 2020 Alan Bazında Yetkinlik Analizi Raporu’nda “Bilgi Güvenliği” ile “Enerji Depolama” alanlarında Türkiye’de ilk 3’e, “Elektrikli ve Hibrit Araç Teknolojileri”, “Metaller ve Alaşımlar”, “Elektronik Donanım” ile “İçten Yanmalı Motor Teknolojileri” alanlarında ise ilk 5’e girdi.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİMDE 15 ÜNİVERSİTEYE DESTEK OLDU

Sakarya Üniversitesi tarafından geliştirilen uzaktan eğitim modülleri, Türkiye’den 15 üniversite tarafından kullanılmaya başlandı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 15 üniversite rektörünün katıldığı online toplantıda SAÜ’nün geliştirdiği “Öğrenme Yönetim Sistemi Modülü”, “Sanal Sınıf Modülü”, “Duyuru Modülü”, “Çevrimiçi Sınav Modülü” ve “Raporlama Modülü” olmak üzere toplamda 5 modülün “Dijital Dönüşüm Projesi” kapsamında oluşturulan platform aracılığıyla sunulacağını söyledi.

6. ULUSLARARASI SAKARYA KISA FİLM FESTİVALİ RENKLİ GEÇTİ

Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesinin düzenlediği 6. Uluslararası Sakarya Kısa Film Festivali 3 gün boyunca film gösterimlerinin yanı sıra, söyleşiler, film yönetmenlerinin ve senaristlerin sunduğu belgesel gösterimleri ile senaryo atölyeleri oldukça renkli geçti. Türkiye’den ve dünyadan 139 eserin başvurduğu festivalde ön elemeye hak kazanan 20 film, kurmaca ve belgesel kategorilerinde yarıştı. Festivalde kurmaca dalında birinciliğe “Şeker Gıda” filmiyle Ferman Narin, ikinciliğe “Tepetaklak Cinayet” filmiyle Çamran Azizoğlu, üçüncülüğe ise “Lekesiz” filmiyle Mehmet Oğuz Yıldırım layık görüldü. Belgesel dalında ise “Oyuncakçı” filmiyle Yağmur Kartal birinciliğe, “Seval” isimli eseriyle Ahmet Keçili ikinciliğe ve “Büyülü Fener Bekçileri” belgeseliyle Ferhat Zengin-Bahadır Kapır ikilisi üçüncülüğe layık görüldü. Öğrenci mansiyon ödüllerini ise kurmaca kategorisinde “Çamaşır Suyu” filmiyle Büşra Bülbül, belgesel kategorisinde “Ata Yurt” filmiyle Gulnara Aitmamatova kazandı.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL MEDYADA BİRİNCİ SIRADA

Sakarya Üniversitesi, sosyal medya marka endeksi SocialBrands’ın yayımladığı BoomSocial 2020 Temmuz ayı endeksinde en başarılı 100 marka arasına girdi. SAÜ, tüm kategorilerde TOP100 listesinde 33’üncü, sırada yer alırken, tüm üniversiteler kategorisinde Twitter’da 1’inci, Instagram’da 4’üncü, Facebook’da ise 11’inci sıraya yerleşti.

SAÜ DÜNYANIN EN YEŞİL İLK 500 ÜNİVERSİTESİ ARASINA GİRDİ

Sakarya Üniversitesi, UI GreenMetric verilerine göre dünya genelinde “En Sürdürülebilir Üniversiteler” sıralamasında ilk 500’de kendine yer buldu. Sakarya Üniversitesi, dünyadan toplam 912 üniversite arasında Türkiye’den 26 üniversitenin bulunduğu sıralamada 310’uncu sırada yer alarak, birçok köklü üniversiteyi de geride bıraktı. SAÜ, şehir merkezi dışındaki üniversiteler arasında ise 99’uncu sırada kendisine yer buldu.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİNDE 360 DERECE SANAL TUR BAŞLADI

Sakarya Üniversitesi 360 Derece Sanal Tur ile dijital ortamda gezilebilecek. Sakarya Üniversitesi, ziyaretçilerin tüm kampüs ve birimleri 360 derece sanal olarak gezebilecekleri bir uygulama başlattı. Üniversitenin ana sayfasından da erişilebilen “360 Derece Sanal Tur” uygulaması, 11 ayrı kategoride Esentepe, Hendek ve Korucuk kampüsleri ile Sağlık Hizmetleri MYO kampüsünü kapsayacak şekilde tasarlandı.

SAKARYA YÖS SINAVI BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Sakarya Üniversitesi uluslararasılaşma adımlarına bir yenisini daha ekleyerek 22 Ağustos 2020 tarihinde Sakarya Üniversitesi Yabancı Öğrenci Seçme (Sakarya YÖS) sınavını küresel salgının getirdiği kısıtlamalara rağmen başarıyla tamamladı. Sınav yurt içinde Sakarya, İstanbul (Anadolu ve Avrupa), Ankara ve Mersin; yurt dışında ise Tanzanya (Zanzibar), Somali (Mogadişu ve Hargeisa)’deki sınav merkezlerinde gerçekleştirildi.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ YURDU SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TAHSİS EDİLDİ

Sakarya Üniversitesi, öğrenci yurtlarında 46 odayı kendini riske atan ama ailelerini riske atmak istemeyen sağlık çalışanlarına tahsis etti.

SAÜ’LÜ AKADEMİSYENLER PROJELERİYLE TÜBA’DAN ÖDÜL ALDI

Sakarya Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Ozan Yılmaz ve Doç. Dr. Ali Balcı, divan edebiyatı ve uluslararası ilişkiler alanlarındaki çalışmalarıyla “TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı” ödülüne layık görüldü.

SAÜ VE AGDAŞ ORTAKLIĞINDA YERLİ GAZ DURDURUCU ÜRETİLDİ

Sakarya Üniversitesi ve Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. (AGDAŞ) iş birliğinde doğalgaz hatlarının hasar görmesi durumunda gaz akışını durduracak bir ürün geliştirildi. SAÜ ve AGDAŞ ortaklığında üretilen ürün ile doğal gaz servis hatlarının kopması veya hasar görmesi durumunda ortaya çıkan aşırı doğal gaz akımı durdurulması amaçlanıyor.

KISA KISA SAÜ’DE 2020

5 ŞUBAT – Sakarya Üniversitesi ile Dünya Etnospor Konfederasyonu arasında “Sakarya’da Üniversitenin 50’nci Yılı Etkinlikleri” kapsamında, geleneksel sporları koruma ve yaygınlaştırma konularında iş birliğine yönelik protokol imzalandı.

15 ŞUBAT – Sakarya’nın 300 yıllık tarihi eserleri SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Lütfi Şeyban ve araştırmacı – asistan Oğuzhan Kır tarafından hazırlanan “Osmanlı Mimâri ve Mezar Taşı Kitâbeleriyle Sakarya” kitabıyla kayıt altına alındı.

28 ŞUBAT – Sakarya Üniversitesinde yeni ve revize edilen özgün eğitim modellerini ele almak üzere bir toplantı gerçekleştirildi. Rektör ve yardımcıları, dekanlar ve yardımcıları ile bölüm başkanları ve yardımcılarının katıldığı toplantıda sektörel entegrasyon ve hedef bazlı eğitim modelleri ele alındı.

4 MART – Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ile Gizemfrit işbirliğinde düzenlenen 10. Uluslararası Gizemfrit Seramik Yarışmasına SAÜ ev sahipliği yaptı.

5 MART – Sakarya Üniversitesi ile Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü arasında sağlık eğitimi alan öğrencilerin staj uygulamalarına yönelik işbirliği protokolü imzalandı.

6 MART – Sakarya Teknokent’in “Nitelikli İşgücü Geliştirme Merkezi (NİGEM)” projesi Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından desteklendi.

10 MART – Sakarya Üniversitesi ile Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında özel yetenekli öğrencilerin eğitimine ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.

MART – Sakarya Üniversitesi, sosyal medya marka endeksi SocialBrands’ın yayımladığı BoomSocial 2020 Nisan ayı endeksinde en başarılı 100 marka arasına girdi. SAÜ, tüm kategorilerde TOP100 listesinde 53’üncü, Twitter sıralamasında 37’nci sırada yer alırken, üniversiteler kategorisinde Instagram’da 4’üncü, Twitter’da ise 5’inci sıraya yerleşti.

ŞUBAT / MART – SAÜ Personel ve Öğrenci Ligleri Şubat ve Mart aylarında düzenlendi.

7 NİSAN – TÜBİTAK tarafından yeni tip koronavirüse (COVID-19) karşı aşı geliştirme projesi başlatıldı. Bu kapsamda aralarında Sakarya Üniversitesinin de yer aldığı “İnaktif COVİD-19 Aşısı Geliştirilmesi” projesi de kabul edildi.

19 MAYIS – Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesinde 6 programın akreditasyon süreci tamamlandı.

2 TEMMUZ – Sakarya Üniversitesi Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SESAM), Uluslararası İşgücü Piyasası e-Haritası çalışmasını tamamladı.

16 TEMMUZ – Sakarya Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) yayımlanan üniversitelerin izleme ve değerlendirme raporuna göre akredite lisans programı sayısının en yüksek olduğu üniversite oldu. Türkiye’de en çok programı akredite edilen üniversite ünvanına sahip olan Sakarya Üniversitesi, bu başarısını YÖK’ün “2019 Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu”nda da tescillemiş oldu.

22 TEMMUZ – Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya’da akademinin 50’nci yılı dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında ulusal ve yerel basın temsilcileriyle bir araya geldi.

24 TEMMUZ – Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan Veri Bilimi ve Öğrenme Analitiği Merkezi, çalışmalarını desteklemek amacıyla Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi ile eğitimde iş birliği protokolü imzaladı.

1 AĞUSTOS – Rektör Savaşan Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) dönem başkanı oldu.

7 AĞUSTOS – SAÜ Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 4-7 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen “Üniversiteni Keşfet Sanal Fuarı”na katıldı.

11 AĞUSTOS – SAÜ İnsan Kaynakları Yönetimi mezunları, Kariyer.net tarafından yayınlanan İşveren İlgi Endeksi’nde en çok ilgi gören bölüm mezunları oldu.

13 AĞUSTOS – Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih döneminin son günlerinde aday öğrencilerle buluştu.

17 AĞUSTOS – SAÜDAK Gönüllü Arama Kurtarma Birimi, AFAD İl Başkanlığının desteğiyle 17 Ağustos 1999 depreminin 21. yıl dönümünde depremin gerçekleştiği saatte (03.02’de) Sakarya Üniversitesi Helikopter Pisti’nde bir anma programı gerçekleştirdi.

18 AĞUSTOS – Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Sakarya Üniversitesi arasında endüstriyel kenevir ürününün AR-GE çalışmaları ile ilgili iş birliği gerçekleştirilmesi amacıyla protokol imzalandı.

27 AĞUSTOS – Sakarya Üniversitesi lisans bölümlerinin kontenjanları, bu yıl da yüzde 99,72 doluluk oranına ulaştı. SAÜ’nün bir bölüm dışındaki tüm kontenjanları tamamen doldu

31 AĞUSTOS – Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, 29 Ağustos’ta elektronik ortamda başlayan kayıtlar için Esentepe Kampüsüne gelen öğrencileri karşıladı.

25 EYLÜL – SAÜ’nün geliştirdiği Uzaktan Eğitim Platformu’nun ilk toplantısı yapıldı.

31 EKİM – SAÜ Gönüllü Doğal Afet Arama Kurtarma Birimi (SAÜDAK) ekibi, arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere İzmir’e gitti.

9 KASIM – UZEP’i (Uzaktan Eğitim Platformu) 15 farklı üniversitenin hizmetine açarak uzaktan eğitime destek olan Sakarya Üniversitesi, Uygulamalı Dersler Platformu’nu (UDEP) hayata geçirdi.

11 KASIM – Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi (BAUM) Bilgisayar Laboratuvarı, tüm üniversite öğrencilerinin kullanımına açıldı.

12 KASIM – SESAM tarafından geliştirilen ve Sakarya Makine İmalatçıları Birliği (SAMİB) işbirliği ile yürütülecek olan proje MARKA tarafından onaylandı.

17 KASIM – SAÜ Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Şive Neşe Baydar, Arş. Gör. Dr. Aslı İgit ve Arş. Gör. Kevser Akçıl, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde kurulan Çevrimiçi Sanat Galerisi Artimu’nun “Ev” temalı Yeni Grup Sergisine katıldı.

27 KASIM – ABD’nin Stanford Üniversitesinin standart atıf göstergeleri temelinde oluşturduğu sıralamada Sakarya Üniversitesinden 5 akademisyen de yer aldı.

22 ARALIK – Sakarya Üniversitesi SAITEM ekibi, SATSO’nun altın sponsor olduğu Teknofest Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışları Türkiye Birincisi EVrim3 Sauto aracını tanıttı.

23 ARALIK – Uluslararası Dil Sınavlarının SAÜ’de uygulanması amacıyla yürütülen süreçte ilk olarak TOEFL IBT süreci tamamlandı.
37.856 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.