Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Sakarya 16°C
Çok Bulutlu

17 Ağustos Unutulmamalı

17 Ağustos Unutulmamalı
17.08.2018
319
A+
A-

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, 17 Ağustos Depremi’nin 19. yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Deprem olmasını engelleyemeyiz, ancak tedbirler alıp yıkımın önüne geçmek ve özellikle de can kaybını ve yaralanmayı en aza indirmek elimizde. 17 Ağustos, unutulmaması gereken bir felakettir. Bilimsel bulguların ve tecrübelerin ışığında gerekli önlemleri almaya devam etmeli ve hazırlıklı olmalıyız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin, en aktif deprem kuşaklarından birinin üzerinde olduğunu hatırlatan Rektör Savaşan, “Dünyada gerçekleşen depremlerin beşte biri bu kuşak üzerinde meydana geliyor. Bu depremlerin en yıkıcı olanlarından biri de 1999 yılında Gölcük-Kocaeli-Sakarya hattında olmuştur. Bu felaket sonrasında ilgili devlet kurumlarının ciddi önlemler aldıklarını biliyoruz. Yatay mimari ve kentlerin altyapısında depremin etkisini azaltmaya yönelik yeniden inşa konularında önemli adımlar atılıp hayata geçirildi” şeklinde konuştu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesinin de bu konuda çalışmalar yürüttüğünü belirten Savaşan, “17 Ağustos sonrasında, kat sayısının düşürülmesi, yatay yapılanma anlayışının hakim olması ile şehre yeni bir imar anlayışı getirilmiştir. Afet yönetim altyapısı örnek bir seviyeye ulaştırılmıştır. Bunlar önemli bileşenlerdir ve şehrimiz artık daha hazırlıklıdır. Başta büyükşehir olmak üzere yerel yönetimlerin depreme hazır hale gelme ve hazırlıklı kalma çabası takdire şayandır. Sakarya bu bakımdan Türkiye’nin en başarılı kentlerinden biridir” dedi.

Üniversitede Deprem Çalışmaları

Sakarya Üniversitesi olarak deprem çalışmalarına önem ve öncelik verdiklerini de belirten Rektör Savaşan, “Sakarya 1. derece deprem bölgesinde yer alıyor. Sakarya’da istatistiki verilere baktığımızda, her 20-30 yıl aralığında bir büyük bir deprem yaşanıyor. Bunun önlemini almak, yerel yönetimlerin, STK’ların olduğu kadar üniversitemizin de önemsediği ve öncelik verdiği bir konu. Bu konuda çalışmalar yapan Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezimiz var. Bu ekip deprem bölgelerine giderek araştırmalar yapıyor; olası bir deprem öncesinde alınması gereken tedbirleri tespit edip hayata geçirilmesi için bilimsel görüşleri oluşturuyor. Mühendislik fakültemiz bünyesinde yer alan başta inşaat mühendisliği olmak üzere eğitim kalitesini yükseltmek bir anlamda tüm Türkiye’ye de hizmet anlamına geliyor. Depreme hazırlık ve afet yönetimi disiplinlerarası çalışma ve işbirliğini gerektiriyor. Buna önem veriyoruz. Üniversite içindeki binaların ve bundan sonra yapılacak binaların mimarisinde öğrencilerimizin ve tüm çalışanlarımızın güvenliğini sağlayacak yapılar inşa edip var olanları güçlendirmeyi hedefliyoruz” dedi.

17/08/2018
319 kez görüntülendi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.