Dünya Üniversitesi

31 Ağustos 2012

Sakarya Üniversitesi’nde dünyanın pek çok  ülkesinden gelen 989 yabancı uyruklu öğrenci öğrenim görüyor.

Birçok vakıf üniversitesinin toplam kontenjanından daha fazla yabancı uyruklu öğrenciyi bünyesinde barından Sakarya Üniversitesi (SAÜ), Endonezya’dan Moritanya’ya kadar farklı bölge ve ülkelerden öğrencilere ev sahipliği yapıyor. 989 yabancı öğrencinin öğrenim gördüğü SAÜ’de; farklı coğrafyalardan gelen öğrencileriyle uluslararası eğitim veren bir dünya üniversitesi gibi.

679 Yeni Öğrenci

Geçen yıl, 458 olan yabancı öğrenci mevcudunu bu yıl iki katına çıkaran üniversite, 2012 eğitim-öğretim yılında 679 yeni öğrencinin kayıt yapmasıyla yabancı öğrenci mevcudunu 989’a çıkardı.

Yabancı öğrenciler arasında 585 öğrenci ile en fazla Türkmenistan uyruklular başı çekerken, onları Azerbaycanlılar ve Almanya’dan gelen öğrenciler takip ediyor. Yabancı öğrenciler arasında Avrupa Birliği üyesi ülkelerden Almanya’nın dışında Bulgaristan ve Yunanistan’dan da çok sayıda öğrenci mevcut.

Türkiye’ye çok uzak bir coğrafya olmasına rağmen Uzakdoğu’dan da Sakarya üniversitesine okumaya gelen öğrenciler var. 24 Endonezyalı öğrencinin okuduğu Sakarya’da Çin’den, Güney Kore’den ve Filipinler’den öğrenciler, üniversite tercihlerini SAÜ’den yana kullanmışlar.

En Çok Tercih Edilen Bölümler

Yabancı uyruklu öğrencilerin büyük bölümü Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler ile Mühendislik fakülteleri bünyesinde eğitim görürken, en çok tercih ettikleri bölümlerin başında İlahiyat, İşletme ve Tarih gelmekte. Sınırlı kontenjanların yer aldığı mühendislik bölümlerinde en çok tercih edilen bölümler ise Bilgisayar, İnşaat, Makina Mühendislikleri.

Bu yıl yapılan kayıtlarla birlikte SAÜ’de okuyan yabancı uyruklu öğrencilerin ülkeleri ve mevcutları şu şeklide gerçekleşti: Türkmenistan 585, Azerbaycan 116, Almanya 32,  Arnavutluk 28, Afganistan 26, Bulgaristan 26, Endonezya 24, İran 16, Moğolistan 12, Kazakistan 12, Özbekistan 11, Yunanistan 9, Gürcistan 8, Suriye 8, Rusya 8, Nijerya 7, Kırgızistan 6, Somali 5, Pakistan 4, Irak ve Filistin 3; Ürdün, Tacikistan, Ukrayna, Çin, Romanya, İsviçre, Bosna Hersek ve Kosova iki öğrenci; Moritanya, Filipinler, İngiltere, İsrail, Sırbistan, İsveç, Kenya, Polonya, Güney Kore, Danimarka, Kamerun, Rusya Fed., Makedonya ve  Avusturya  birer öğrenci.

31/08/2012 – AB

72 kez görüntülendi.
31 Ağustos 2012 - 5:56